Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Wielkość eksportu jabłek z Polski - damy radę?

Jeśli szacunki dotyczące zbiorów się sprawdzą i wyniosą one ponad 3 mln ton (około 1,7 mln ton jabłek deserowych), przy eksporcie na tegosezonowym poziomie, możemy mieć realne problemy z pozbyciem się wszystkich jabłek.

Eksport jabłek do Federacji Rosyjskiej w miesiącach zimowych bieżącego sezonu (grudzień – luty), jeszcze przed eskalacją problemów na Ukrainie, gdy popyt na nie był generalnie na dość dobrym poziomie, był mniejszy od ubiegłosezonowego średnio o 30 proc. Najgorzej ta różnica wyglądała w styczniu – rok temu eksport w tym miesiącu był już na poziomie 104,5 tys. ton, w tym roku w omawianym okresie wyeksportowano z Polski zaledwie 68,7 tys. ton.

Nieco większy w porównaniu do ubiegłego sezonu w miesiącach zimowych odnotowano eksport na Białoruś. W lutym różnice pomiędzy sezonami sięgały ponad 75 proc. – w ubiegłym roku wywóz jabłek był na poziomie 20,4 tys. ton, w tym roku wzrósł aż do 35,8 tys. ton.

W przypadku Ukrainy eksport jabłek w bieżącym sezonie w miesiącach zimowych był znikomy, na poziomie zaledwie kilkuset ton – najwięcej jabłek wyeksportowano w lutym br., tj. 1,22 tys. ton. Eksport do Kazachstanu, generalnie można przyjąć, że był na podobnym poziomie jak rok temu. Były bowiem miesiące w których wywóz był większy w bieżącym sezonie, ale i miesiące, których w ubiegłorocznym sezonie sprzedano więcej jabłek do tego kraju. Te skoki popytowe praktycznie zrównywały się, dlatego można przyjąć, że eksport jabłek do Kazachstanu w sezonie 2013/2014 do lutego br. włącznie, był podobny jak rok temu.

 

 

 

 

A jak wygląda eksport jabłek na rynki wschodnie w bieżącym sezonie ogółem? Jaka jest różnica względem ubiegłego roku?


Tu nie ma żadnych wątpliwości. Biorąc pod uwagę wielkość wywozu na podstawie wystawionych przez PIORIN Certyfikatów FITO wyraźnie widać, że praktycznie od samego początku bieżącego sezonu do lutego br. włącznie, eksport jabłek był mniejszy jak rok temu – średnio dla całego sezonu o 25 proc.

Kwiecień w ubiegłym roku był miesiącem najbardziej ożywionego handlu ze wschodem – w kwietniu 2013 roku eksport jabłek na rynki wschodnie wyniósł ogółem ponad 181 tys. ton. W tym roku w kwietniu co prawda także wzrósł popyt na polskie jabłka ze strony wschodnioeuropejskich odbiorców, nie ma jednak co liczyć żeby wzrost ten doszedł do poziomu z ubiegłego roku, a biorąc pod uwagę skumulowane spadki eksportu praktycznie od początku sezonu wzrost ten musiałby być jeszcze większy jak rok temu, by wyrównać wielkość eksportu dla obu sezonów.


 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE