Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Wybarwienie jabłek – spory problem

2012-09-25 16:02

W tym roku sadownicy narzekają na wybarwienie jabłek. Standartowe odmiany bardzo powoli dostają rumieńca, a dobrze się wybarwiają praktycznie tylko czerwone ich sporty. Wszystko za sprawą pogody, która w tym roku jest pod tym względem bardzo niekorzystna.

Od czego zależy wybarwienie jabłek:

  • Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście czynnik odmianowy. Inaczej bowiem wybarwiać się będzie zwykła Gala, a inaczej Gala Shniga, co skłania do refleksji, że czerwone sporty poszczególnych odmian, które pokazują się na rynku stanowią dobrą inwestycją.
  • Drugim ważnym czynnikiem jest oświetlenie, a tym samym położenie jabłek w koronie drzew, a także cięcie letnie – prześwietlające, dające możliwość wprowadzenia promieni słonecznych w głębsze partie korony.
  • Istotnym czynnikiem warunkującym stopień wybarwienia owoców jest nawożenie azotem (nie należy z nim przesadzać), a także sposób utrzymania gleby w sadzie (dzięki nie koszonej przed zbiorami murawie mamy lepiej wybarwione jabłka).
  • Ważnym czynnikiem wpływającym na wielkość rumieńca są wahania temperatur i to właśnie ten czynnik w tym roku najbardziej zawodzi sadowników. To przez małe wahania temperatur między dniem a nocą jabłka w tym roku są słabo wybarwione.

Sytuację można co prawda ratować poprzez przedłużenie dojrzewania jabłek na drzewie, co jednak niesie za sobą spore ryzyko przetrzymania ich i sporej utraty kondycji w czasie przechowywania lub przez zastosowanie różnego rodzaju nawozów po zakorzenionych przed zbiorami.  

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE