Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Na rynku malin dość stabilnie

2019-09-09 14:00

Pogoda nieco odpuściła we wrześniu, ale susza to wciąż Duzy problem w naszym kraju. Co prawda wedle komunikatu IUNG susza rolnicza nie obejmuje już całej Polski, ale wciąż jest ona problemem w sześciu województwach. W pozostałej części kraju też nie można mówić o nadmiernych opadach.

Według informacji IUNG susza dotyka upraw z krzewów owocowych, także upraw malin, w tym tych w województwie lubelskim, które jest „zagłębiem malinowym”. Gdyby nie to, że upały wreszcie odpuściły i trochę popadało, to już można by mówić o końcu sezonu zbioru malin.

Jest więc nieco lepiej, choć synoptycy mówią, że jeszcze nie koniec ciepłych i słonecznych dni w tym roku. Oczywiście fakt, że przez cały w zasadzie sezon producenci malin mieli pod górkę, wyraźnie wpłynął na ceny i jest to bodaj jedyny pozytywny aspekt tej sytuacji, chociaż wielu producentów zauważa, że przy tegorocznych plonach ceny nie są jakość wyjątkowo wysokie.

Jeśli chodzi o maliny do mrożenia, to w skupach ich ceny utrzymują generalnie stabilny poziom i jest to 5,50 – 6,50 zł/kg, zależnie od jakości i rejonu kraju. Taki poziom cen (z pewnymi ich wahaniami) utrzymuje się od połowy sierpnia. Jeśli chodzi o maliny deserowe, to od około tygodnia widzimy powolne umacnianie się ich cen hurtowym, po wcześniejszym trendzie zniżkowym, który trwał w ostatniej dekadzie sierpnia. Obecnie ceny malin deserowych w hurcie to 12,00 – 16,00 zł/kg, zależnie od jakości i rejonu kraju. W stosunku do początku bieżącego miesiąca mamy więc tu średni wzrost o 22 procent.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE