Sterowanie dojrzewaniem malin
Doświadczenie to było przeprowadzane w latach 2007 - 2010. Jego celem było wydłużenie owocowania odmian letnio-jesiennych malin uprawianych w polu. Efekt próbowano uzyskać poprzez nakrywanie roślin wczesną wiosną niskimi tunelami. Dla każdej odmiany użyto sadzonek wyprodukowanych tradycyjnie i wyhodowanych w pojemnikach foliowych. Osłonami była folia perforowana i włóknina. Po posadzeniu pędy przycięto przy samej ziemi i zamontowano tunele wysokie do 50 cm. Osłony te stosowano przez 3 lata w okresie marca i kwietnia.
POdczas prowadzenia doświadczenia najlepiej rosłą odmiana "Polesie", trochę gorzej "Polka" a najsłabiej "Polana". Wszystkie odmiany rosły najsilniej na poletkach, na których posadzono sadzonki doniczkowe. Zastosowanie osłon przyspieszyło dojrzewanie o ok. 2 tygodnie, także uzyskano większy zbiór owoców. W ciągu 3 lat badania najwyższy plon otrzymano z odmiany "Polka" i "Polesie". Plony z tych samych odmian były niższe w kombinacjach okrywanych włókniną, zaś najniższe na polach nieokrywanych. Największe owoce wytwarzała odmiana "Polesie", potem w kolejności "Polka" i "Polana".
Doświadczenie dowiodło, że stosowanie niskich osłon na przedwiośniu przyspiesza wegetację i wpływa korzystnie na wcześniejsze plonowanie roślin. Taki sposób można stosować na plantacjach towarowych maliny "powtarzającej" owocowanie w celu uzyskania wcześniejszego owocowania a więc zwiększenia produkcji w okresie letnio-jesiennym.
Na podstawie artykułu dr inż. Mariusza Lewandowskiego i prof. dr hab. Edwarda Żurawicza.
Zobacz więcej: Maliny
Ceny owoców jagodowych z importu w dół
Poprawić jakość owoców maliny
Powierzchnia upraw malin w 2010 roku
czytaj dalej