Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Minorowe nastroje rolników

2013-09-02 09:08

– Możemy być zadowoleni z cen owoców deserowych, ale już te kupowane przez przemysł są tanie. Ich cena nie pokrywa kosztów produkcji. Kosztują mniej niż to, co rolnik musi wydać na ich wyprodukowanie – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Rolnicy skarżyli się zwłaszcza na niskie ceny malin i porzeczek. Wiśnie zaczęły drożeć dopiero pod koniec zbiorów (na początku rolnikom płacono nieco ponad 2 zł za 1 kg). –Przetwórnie, chłodnie nie traktują rolników jak partnerów, bo to nie wysokość zbiorów decyduje o cenach. Dla nas sytuacja jest jasna: większość firm przetwórczych jest w rękach zachodniego kapitału, o cenach decyduje kilka dużych firm. One także wpływają na ceny na rynkach w innych krajach – podkreśla Maliszewski.

Przykładem może być czarna porzeczka, która była o wiele tańsza niż przed rokiem (około 4 zł) – na początku skupu płacono plantatorom 1,5-2 zł za 1 kg owoców do mrożenia, a potem 2-3 złote. Te skupowane na koncentrat były jeszcze tańsze. Doktor Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wyjaśniała, że ceny spadły m.in. z powodu nadprodukcji, ale i dlatego, że mniej owoców skupowano na koncentrat.

Rolników martwi też sytuacja na rynku jabłek – to one stanowią gros produkcji sadowniczej – choć kumulacja ich zbiorów jeszcze przed nami. Teraz jednak jabłka przemysłowe kosztują tylko 30 gr, podczas gdy koszty produkcji są szacowane na 40-45 groszy. – Dlatego jedynym wyjściem jest rozwijanie produkcji jabłek deserowych, poprawa ich jakości. Jeśli rolnik ma przynajmniej 10 ha sadu i produkuje dobre owoce, powinien osiągnąć satysfakcjonujące dochody – mówi Maliszewski.

Profesor Eberhard Makosz, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych i jeden z najlepszych w kraju ekspertów od rynku owoców, wskazuje, że w najbliższych latach opłacalna będzie produkcja jabłek przy plonie przekraczającym 40 ton z hektara. Zdaniem naukowca, pewność zysków sadownicy będą mieli w sytuacji, gdy zbiory jabłek wyniosą 2,5-2,7 mln ton, z czego owoce deserowe będą stanowić 60-70 procent. Ponadto istotne jest, aby na wysokim poziomie utrzymać eksport –nie mniejszym niż 700 tys. ton rocznie.

Ten rok okazuje się także ciężki dla producentów warzyw. Przedłużająca się zima, wiosenne deszcze i burze spowodowały z jednej strony opóźnienie siewów i nasadzeń, a z drugiej – zniszczenie dużej części upraw. W rezultacie warzywa są teraz droższe niż przed rokiem: za ogórki gruntowe trzeba zapłacić dwa razy więcej, drogie są też ziemniaki, kalafiory czy kapusta. Tylko że nie wszyscy rolnicy na tym skorzystali, bo nie każdy osiągnął zadowalające plony.

Zobacz więcej: Ceny owoców

Słowa kluczowe: owoce, warzywa, rolnicy, plony, sprzedaż
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE