To one żerują na moreli
Skośnik brzoskwiniaczek
Objawy: Zaatakowane wiosną młode pędy oraz liście zasychają i zamierają. Zostają także uszkodzone owoce przez szkodnika żerującego pod skórką. Przyczyną jest szkodnik Anarsia lineatella. Motyl ma ok. 15 mm długości. Skrzydła szarobrunatne, z ciemnobrunatnymi prostokątnymi plamkami. Gąsienice o długości ok. 20 mm. czerwonobrunatne z czarną głową, wiosną wgryzają się do młodych pędów. Jaja początkowo białe, później żółte. Gąsienice zimują pod odstającą korą.
Jak pryskać i zwalczać: Wiosną, w maju wycinać i palić części roślin z uszkodzone przez gąsienice, zbierać i niszczyć zaatakowane owoce. Ochrona chemiczna: Zabiegi wykonuje się w fazie różowego pąka, ale tylko w przypadku bardzo licznego występowania szkodnika, do oprysku można zastosować np. Karate 025 EC.
Pordzewiacz śliwowy
Objawy: Szkodnik żeruje przede wszystkim na dolnej stronie liści powodując żółto-rdzawe plamy. Następnie liście marszczą się i grubieją. Na młodych pędach powstają bordowe przebarwienia i pęknięcia skórki, co z kolei ułatwia drogę do wnikania patogenów porażających śliwy. Następuje zahamowanie rozwoju drzew, zasychanie pędów, zmniejszenie liczby kwiatów i owoców. Szkodnik Aculus fockeui ma postać wrzecionowatych, jasnożółtych szpecieli. Samice zimują pod łuskami pąków oraz w korze. Wiosną przemieszczają się na pąki, gdzie składają jaja.
Jak pryskać i zwalczać: Sadzić zdrowe drzewka, pochodzące z kwalifikowanych szkółek, wolne od szkodników. Ochrona chemiczna: Pierwsze zabiegi należy przeprowadzać w fazie zielonego i białego pąka, następnie zaraz po kwitnieniu. Można zastosować np. Talstar 100 EC.
Zobacz więcej: Morele
MORELE w serwisie fresh-market.pl
Najczęstsze choroby moreli
Francja: mniejsze zbiory moreli
czytaj dalej