Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mandarynki – coraz gorzej z jakością

2020-03-19 10:00:00

Obok niedoborów podażowych to właśnie kłopoty z jakością są jednym z głównych wyzwań bieżącego sezonu mandarynek. I to nie od dziś, i nie od wczoraj. Zresztą kwestia jakości jest mocno skorelowana z luką podażową na rynku tych owoców.

Od początku bieżącego sezonu było wiadomo, że znacznie mniejsze zbiory mandarynek wywołają problemy z podażą tych owoców. A braki w dostępności, przy dużym i stabilnym popycie na mandarynki w zimie, powodują to, że na rynek międzynarodowy trafiają owoce, które w normalnym sezonie zostałyby zdyskwalifikowane przez jakość. Ale, jak to mówią, na bezrybiu i rak ryba.

W konsekwencji, również w Polsce, mamy w obrocie mandarynki głównie słabej lub przeciętnej jakości, za to po wyraźnie wyższych cenach. Te, co prawda w ostatnim okresie się ustabilizowały, ale nie przestały być wysokie. Według danych z naszego codziennego monitoringu cen redakcji fresh-market.pl mandarynki w hurcie na większą skalę są oferowane w cenach od 4,50 zł/kg aż do 8,00 zł/kg. W małym hurcie ceny dochodzą do 10,00 zł/kg. Na razie ten wysoki poziom cen wydaje się hamować postępy trendu zwyżkowego, ale to raczej tymczasowe. Spadek podaży w kolejnych tygodniach i miesiącach uruchomi tę tendencję na nowo.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE