Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Umowa UE-Meksyk zagrożeniem dla hiszpańskich cytrusów?

Unia Europejska zaktualizuje układ o stowarzyszeniu gospodarczym z Meksykiem, który został zawarty 28 kwietnia o warunki, które hiszpańskie stowarzyszenie Unió de Llauradors opisało następująco: „może to być bardzo szkodliwe dla interesów sektora owoców cytrusowych w Walencji”. W związku z tym stowarzyszenie prosi o zbadanie skutków tej aktualizacji oraz o wstrzymanie podpisania i ratyfikacji umowy do czasu poznania jej następstw.

Do tej pory przywóz z Meksyku był regulowany przez układ o stowarzyszeniu gospodarczym obowiązujący od 2000 roku. Zmieni się on, gdy nowe porozumienie handlowe, które przyniesie korzyść krajowi Ameryki Środkowej, zostanie ostatecznie zatwierdzone. Obecnie strony dyskutują, czy taryfy powinny zostać zniesione, jak chce Meksyk, czy też powinny zostać obniżone, zgodnie z intencją Europy.

Od 2010 roku zauważalny jest wzrost importu meksykańskich owoców cytrusowych, zwłaszcza cytryn, które osiągnęły średnio 3,6 mln euro rocznie, podczas gdy eksport został sparaliżowany w ostatnich latach. Protokół eksportu europejskich owoców cytrusowych do Meksyku jest tak rygorystyczny, że europejscy eksporterzy nie mogą wysłać żadnego produktu na ten rynek; tymczasem eksporterzy z Meksyku mają dostęp do rynku europejskiego. Hiszpańskie owoce cytrusowe przeznaczone do Meksyku muszą ponieść koszty administracyjne w wysokości 105 EUR za każdą wywiezioną tonę, co sprawia, że ​​hiszpański eksport jest prawie niewykonalny. W rezultacie Hiszpania nie wyeksportowała do Meksyku ani jednego kilograma owoców cytrusowych od 2014 roku, kiedy wprowadzono obecny protokół.

Według La Unió Bruksela odpowiada za otwarcie granic UE na import z całego świata, a państwa członkowskie są zobowiązane do przestrzegania postanowień umów UE. Hiszpania musi zaakceptować nową umowę handlową, „co oznacza, że ​​wejście cytrusów meksykańskich do UE wpływa na wszystkie kraje członkowskie i jest negocjowane jako blok.”

Jednak hiszpański eksport do Meksyku jest negocjowany i regulowany dwustronnie między obydwoma krajami, bez uwzględnienia wcześniejszych korzyści UE. W rezultacie bilans handlu cytrusami między oboma krajami jest bardzo negatywny dla Hiszpanii.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE