Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Jeszcze droższe cytryny

2020-05-20 08:00

Po okresie ogromnej aktywności sprzedażowej i dużego wzrostu cen między początkiem marca i początkiem kwietnia, hurtowy handel cytrynami w Polsce wyraźnie się ustabilizował. Cena średnia w handlu hurtowym na większą skalę pozostawała w tym okresie na poziomie 9,00 zł/kg. Stabilizacja ta wynikała przede wszystkim z mniejszego popytu, bo po stronie podażowej rynku cały czas mieliśmy do czynienia z ograniczeniami w dostępnych ilościach tych owoców.

Jednak ostatnie dni przyniosły powrót tendencji zwyżkowych dla cen cytryn. Jak się wydaje, jest to związane z czynnikiem sezonowym. Otóż kończy się właśnie sezon na cytryny z południa Europy i Turcji. Nieco wcześniej niż zwykle, co jest skutkiem wysokiego popytu w marcu i kwietniu. Stąd malejąca podaż, która pobudziła ruch cen. Obecnie w handlu hurtowym na większą skalę jest to 8,00-11,00 zł/kg, o 137,5 procent drożej rok do roku!

Z drugiej strony mamy start sezonu handlu cytrynami w Argentynie i RPA, ale po pierwsze to dopiero początki i podaż cytryn z południowej półkuli w Europie jest na razie niska, a na polskim rynku jeszcze ich nie widać. Po wtóre zaś, w dobie pandemii i utrzymujących się trudności w logistyce, towaru z drugiego końca świata będzie najpewniej mniej i będzie on relatywnie droższy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE