Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Katastrofalny sezon porzeczkowy zakończony

Tak… jasne… Dochodowość uprawy porzeczki w Polsce to mrzonka, a plantatorzy porzeczek są zgodni – to był jeden z najgorszych sezonów porzeczkowych w ich karierze. Nie dość, że zbiory na wielu plantacjach były poniżej oczekiwań, to jeszcze ceny mocno „przetrzepały portfele producentów”. Wielu z nich nie zarobiło nawet na koszty utrzymania plantacji, nie mówiąc już o godziwym życiu do kolejnego sezonu.

Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze szacunki dotyczące zbiorów poszczególnych gatunków roślin sadowniczych w tym właśnie porzeczek. Według tych danych porzeczek w tym roku zebrano nawet więcej o 2,5 proc. jak przed rokiem, tj. 199,0 tys. ton. Z tymi danymi nie zgadzają się jednak plantatorzy, którzy twierdzą, że w tym roku zbiory mieli nieporównywalnie niższe jak rok temu.

Sezon się już jednak skończył i tak naprawdę obecnie nie ma dla producentów znaczenia czy zbiory według GUS były wyższe, niższe czy takie same. Oni dostrzegają obecnie tylko jedno – pustkę w portfelu. A jak wyglądał cenowo tegoroczny sezon?
 

Ceny porzeczek w sezonie 2013

Zbiory porzeczek w bieżącym sezonie, ze względu na przedłużoną zimę i chłodną wiosnę, rozpoczęły się z ponad tygodniowym opóźnieniem. Upały, które panowały w lipcu przyspieszyły natomiast dojrzewanie, co finalnie wpłynęło na skrócenie sezonu porzeczkowego zaledwie do niecałych trzech tygodni. Sezon był krótki i intensywny, czego nie omieszkali wykorzystać przetwórcy.

Ceny czarnych porzeczek w sezonie 2013 były wyjątkowo niskie – niższe od niskich cen z ubiegłego roku kiedy to na początku ceny zakupu czarnej porzeczki wahały się w granicach 1,70 – 2,00 zł/kg, a później nastąpił jeszcze spadek cenowy – do poziomu 1,20 – 1,50 zł/kg brutto. W tym sezonie nawet na początku sezonu nie było cen dochodzących do 2,00 zł za kilogram, tylko skupy od razu wystartowały z ceną w granicach 1,40 – 1,60 zł/kg brutto. Nieliczne firmy z regionów gdzie produkcja porzeczek jest ograniczona proponowały producentom do 1,70 – 1,80 zł/kg brutto. Jak się szybko okazało i to jednak nie trwało za długo.

Już w drugim tygodniu skupu, ceny czarnych porzeczek zaczęły spadać. W połowie lipca pośrednicy płacili za porzeczki od 1,20 do 1,50 zł/kg brutto, a w trzeciej dekadzie lipca ceny spadły do 1,10 – 1,30 zł/kg brutto (wykres 1). Były i firmy płacące jeszcze mniej, szczególnie w regionach, gdzie produkcja porzeczki zajmuje większe obszary. Tam niektórzy pośrednicy po drugiej połowie lipca obniżyli ceny skupu do 1,00 zł/kg brutto, a byli i tacy, którzy płacili nawet poniżej złotówki. W przypadku czerwonych porzeczek sytuacja była podobna, a ceny równie niskie z trendem zniżkowym pod koniec sezonu (wykres 2).


Co będzie za rok?
 

Choć do kolejnych zbiorów pozostało jeszcze 11 miesięcy, plantatorzy już teraz zastanawiają się jak w przyszłym roku będzie się kształtował pod względem cenowym sezon porzeczkowy?

Pierwsze prognozy nie są optymistyczne, choć wiadomo, że w międzyczasie jeszcze wszystko może się zdarzyć i pogoda może spłatać przetwórcom niezłego psikusa. W każdym bądź razie na razie wygląda na to, że jeśli przyszłoroczne zbiory będą na podobnym do tegorocznego poziomie i nie zdarzy się żaden kataklizm ograniczający produkcję porzeczek, ceny w sezonie 2014 nie będą wyższe od tegorocznych.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE