Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Większa podaż śliwek

2020-11-10 08:00

Sezon krajowych śliwek nieubłaganie zbliża się do końca. Handel hurtowy tymi owocami zakończy się jeszcze w listopadzie, chociaż sezon i tak potrwa dłużej niż w swoim typowym przebiegu. A to dzięki faktowi, że coraz więcej krajowych śliwek trafia po zbiorze do chłodni. Dzięki temu możliwy jest nawet wzrost bieżącej podaży w końcówce sezonu.

Z takim zjawiskiem mamy do czynienie w tym roku. Na rynku w ostatnich dniach pokazało się wyraźnie więcej krajowej śliwki i to mimo faktu, że 2020 był rokiem słabych zbiorów. Co ważne, sporo było w tym towaru dobrej jakości – śliwek twardych i dorodnych. Warto jednak zauważyć, iż śliwki te pojawiły się głównie w hurcie i potem na bazarach i targowiskach oraz małych sklepach. W sieciach handlowych najwyraźniej zakończono już sezon polskiej śliwki.

Jeśli zaś chodzi o ceny, to w handlu hurtowym na większą skalę śliwki odmiany President i dobrej jakości węgierki o większych owocach oferowano po 3,00 zł/kg. Drobniejsze po 2,00 zł/kg. A owoce miękkie i drobne sprzedaje się po złotówce. W małym hurcie ceny ładnej śliwki to 4,00-5,00 zł/kg.

Ceny są podobne do zeszłego roku i znacznie wyższe od tych z końcówki sezonu 2018, gdy śliwek było więcej (chociaż tamten sezon zakończył się szybciej). Teraz średnia w małym hurcie to 4,50 zł/kg. W drugiej dekadzie listopada 2019 roku śliwki miały w małym hurcie ceny na poziomie około 5 zł/kg średnio. W 2018 roku koniec sezonu przyniósł średnią na pułapie 2 zł/kg.

Słowa kluczowe: śliwki, ceny śliwek, owoce, ceny owoców
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE