Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kończą się truskawki?

2014-06-20 16:10

Sytuacja na rynku truskawek zaczyna się zmieniać – przetwórnie i chłodnie zaczynają powoli zakręcać kurek twierdząc, że obkupiły się wystarczająco, jakość truskawek zaczyna spadać, a podaż owoców kurczyć się. Wygląda na to, że sezon mamy już na finiszu i niedługo skup owoców przemysłowych zakończy się definitywnie.

Na razie jednak handel trwa. Robi się przy tym niezłe zamieszanie, bo każdy rozumie pojęcie „końca sezonu” po swojemu. Jedne skupy obniżają ceny zakupu, inne zaś zaczęły je podnosić, pomimo, że chłodnie wyraźnie dały do zrozumienia, że im już wystarczy i będzie coraz taniej.

Część firm, szczególnie tych, które skupowały truskawki na mrożenie w cenach powyżej 2,60 zł/kg w ciągu ostatnich dwóch dni obniżyła cenę zakupu średnio o 10 groszy na kilogramie – z 2,60 – 2,70 zł/kg na 2,50 – 2,60 zł/kg. Są jednak i takie firmy, które w środę za truskawki odszypułkowane proponowały 2,50 zł/kg, a dziś obowiązuje u nich cena 2,60 zł za kilogram. Generalnie ceny oscylujące w granicach 2,50 – 2,60 zł/kg to ogólnorynkowy standard i tyle właśnie płaci większość skupów.

W przypadku truskawek z szypułką na pulpę sytuacja jest nieco bardziej stabilna, choć i tu notuje się niewielkie zmiany. Niektóre skupy, w których w środę obowiązywała cena 1,00 zł/kg dziś płacą 1,15 – 1,20 zł/kg, a firm płacących równą złotówkę jest na rynku coraz mniej.  

Generalnie na chwilę obecną można przyjąć, że dla truskawek na mrożenie coraz mocniej uwidacznia się trend zniżkowy cen, natomiast w przypadku truskawek z szypułką na pulpę trend jest całkowicie odwrotny.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE