Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Pogoda będzie miała wpływ na sezon truskawkowy

2019-05-10 18:54

Sezon handlowy krajowych truskawek wciąż jest na bardzo wczesnym etapie. Podaż tych owoców dopiero zaczyna rosnąć, a proces ten jest bardzo powolny. W dużej części z powodu pogody jaką mamy tej wiosny. Pogody, która nie sprzyja wegetacji i owocowaniu.

Bardzo dużym problemem jest brak opadów. W wielu rejonach Polski nie mieliśmy porządnego deszczu od ponad miesiąca. Pisaliśmy o tym problemie na łamach portalu fresh-market.pl (patrz tutaj). Susza szkodzi również uprawom truskawek, nawet uwzględniając fakt, że coraz więcej z nich jest wyposażona w systemy nawadniające. Jednak nawadnianie to nie deszcz i owoce to odczują, a poza tym trzeba pamiętać o kosztach. Woda nie jest za darmo.

O bardziej bezpośrednich, natychmiastowych szkodach, można mówić w przypadku skutków ostatnich przymrozków. W mijającym tygodniu mieliśmy trzy zimne noce i już wiadomo, że w niektórych uprawach truskawki mróz poczynił poważne szkody.

Trudno je jednak oszacować w skali kraju, gdyż nie mamy całościowej informacji, a poziom temperatury potrafi się nawet bardzo różnić na dystansie kilkuset metrów. Innymi słowy na jednym polu może być -5 st. C, a 100 metrów dalej już tylko -1 st. C. A różnica jest tu zasadnicza. Na pewno są pola, gdzie wymarzło do 60 procent roślin. Raczej aż taka skala strat nie jest jednak powszechna.

Nie mniej wygląda na to, że generalnie pogoda wpłynie na pewne obniżenie plonów, a konsekwencji zbiorów truskawek. To zaś oznacza potencjalnie wyższe ceny. Oczywiście trzeba zapytać o poziom zapasów truskawki mrożonej i koncentratu truskawkowego. Wydaje się, że w tym sezonie zapasy te nie są na tyle duże, aby drastycznie obniżyć ceny skupu. Na koniec informacja o tym, że ruszył już na Mazowszu skup truskawki deserowej z cenami 16,00 – 18,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE