Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Winogrona – dużo i tanio

2020-09-11 09:00

Mamy końcówkę lata i podaż winogron sprowadzanych do Polski z południa Europy jest już wysoka, chociaż do podażowego szczytu sezonu dla tych owoców zostało jeszcze trochę czasu. Zazwyczaj przypada on na przełomie września i października.

Wtedy też ceny winogron z Włoch i Hiszpanii, a także tych tureckich bywają najniższe. Ale w bieżącym sezonie podaż już teraz jest na tyle duża, że wymusiła znaczący spadek cen. I jak się wydaje, ta obniżka jest nieco większa ze względu na pandemię koronawirusa, jako że winogrona nie są w grupie owoców postrzeganych jako te, których spożycie wzmacnia odporność i popyt na nie jest niższy niż zazwyczaj.

Jeśli chodzi o ceny, to w dużym hurcie importerzy oferują winogrona jasne najczęściej po 3,00-6,00 zł/kg, co daje średnią 4,50 zł/kg, podczas gdy rok temu było to 4,00-4,25 zł/kg. Najniższa cena średnia w ostatnim ośmioleciu wynosiła 4,10 zł/kg, zatem jest jeszcze pole do dalszego spadku i w tym roku. Winogrona ciemne są oferowane po 4,50-7,00 zł/kg najczęściej. Daje to średnią 5,75 zł/kg wobec 5,50 zł/kg przed rokiem. I tu jest zatem przestrzeń do dalszych zniżek.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE