Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Winogrona – koniec wzrostu cen?

2020-02-12 09:00

Bieżący sezon okazał się trudny dla miłośników winogron w Polsce. Na naszym rynku ceny tych owoców drożały niemal bez przerwy począwszy od połowy listopada ubiegłego roku. Oczywiście zimowa zwyżka cen to czynnik sezonowy w przypadku winogron, jako że w tym okresie import z relatywnie bliskich krajów Europy Południowej jest zastępowany importem z krajów odległej południowej półkuli: RPA, Peru, Chile. Ale w tym sezonie zmiany cenowe były większe i bardziej dynamiczne, bo zostały wywołane także czynnikiem podażowym.

 Winogron do Europy trafiło mniej, zwłaszcza jeśli chodzi o dostawy z Ameryki Południowej. To zaś musiało przełożyć się na ceny, które od połowy listopada do trzeciej dekady stycznia wzrosły o 130 procent w przypadku winogron ciemnych i o 180 procent w przypadku winogron jasnych.

W styczniu jednak trend zwyżkowy ustał, a ceny najpierw się ustabilizowały, a potem mieliśmy ich korektę. W rezultacie w hurcie na większą skalę winogrona jasne są oferowane po 13,00-14,00 zł/kg, a jasne po 10,00-12,00 zł/kg. Korekta była niewielka – o około 4 procent, a więc czy może ona oznaczać definitywny koniec okresu zwyżkowego? Być może, ale z pewnością nie należy się spodziewać dalszych znaczących przecen. Na to trzeba będzie poczekać co najmniej do kwietnia.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE