Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Kolejny sezon wiśni z niższymi zbiorami?

2020-06-04 08:05

Do początku sezonu wiśniowego zostało jeszcze co najmniej kilkanaście dni. Ale już teraz wielu producentów jest przekonanych, że zbiory w 2020 roku też nie będą należały do wysokich. Piszemy „też”, bo analogiczną sytuację mieliśmy rok temu. Warunki pogodowe doprowadziły do spadku plonów i w konsekwencji zbiory osiągnęły poziom 1,5 mln ton, czyli o 24,3 procent mniej niż w 2018.

W tym roku znów wiosenne przymrozki przetoczyły się kilkoma falami przez sady. Już te z kwietnia mocno zaszkodziły wiśniom, a te późne majowe sytuacji nie poprawiły. Niektórzy producenci informowali, ze straty w ich sadach wiśniowych sięgnęły 80-90 procent. Ale tak znaczne uszkodzenia nie były powszechne. Dotknęły tylko niektóre sady te położone w obniżeniach terenu lub w pobliżu cieków wodnych (na przykład w okolicach Warki nad Pilicą). Inne sady wiśniowe wyglądają jednak lepiej, nawet w takie w niedalekim sąsiedztwie tych, które mocno ucierpiały.

z

Generalnie jednak, jak się wydaje, zbiory wiśni w sezonie 2020 nie będą duże. Nie powtórzy się rok 2018 i załamanie cen skupu. Zwłaszcza, że zmniejszył się w międzyczasie areał uprawy tych owoców. Na rozważania o tym, jakie będą ceny, jest jeszcze wcześnie, ale można zaryzykować twierdzenie, że cena skupu owocu na mrożenie będzie dobra. Zapasów sprzed roku nie ma za dużo, a popyt na mrożonki jest na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE