Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Praca pszczół warta jest 625 mld euro

2013-04-09 09:25

Najszybciej zmniejszają się populacje pszczół w Ameryce Północnej i w Europie. Na Starym Kontynencie śmiertelność owadów w okresie jesienno-zimowym wynosi średnio 20 procent.

Raport podaje, że największe zagrożenie dla pszczół stanowią stosowane w rozwiniętym rolnictwie pestycydy. Chodzi o siedem konkretnych substancji, które wpływają na owady w dwojaki sposób: imidaklopryd i klotianidyna firmy Bayer, tiametoksam firmy Syngenta, fipronil i chloropiryfos firmy BASF oraz cypermetryna i deltametryna, produkowane przez inne firmy agrochemiczne.

Wysokie dawki tych środków powodują owadów, a w niewielkich mają wpływ subletalny. To znaczy, że negatywnie oddziałują na rozwój fizyczny pszczół, ich percepcję, orientację przestrzenną, i zdolność uczenia się. W praktyce owady narażone na długotrwały kontakt z małymi dawkami tych pestycydów mają problemy z węchem, zdolnością odnajdywania drogi do gniazda lub ula, rozpoznawaniem kwiatów, a także z prawidłowym rozwojem, odpornością i wydawaniem zdrowego potomstwa.

Efekty pracy pszczół wyceniane są na 625 miliardów euro rocznie. - Są to pieniądze, które rolnicy, a w konsekwencji społeczeństwo, straciliby, gdyby spadła populacja zapylaczy - czytamy w raporcie. Wartość ta mogłaby wzrosnąć wielokrotnie, gdyby owady naprawdę znikły z ekosystemów.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE