Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Spotkanie byłych pracowników PGR

2013-09-20 09:09

W spotkaniu, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu przedstawicieli środowisk popegeerowskich z całego kraju, wziął udział Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prezesi wszystkich agencji rolnych oraz KRUS. Obecni byli także Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, oraz przedstawiciel Prezydenta RP Andrzej Hałasiewicz. Agencję Nieruchomości Rolnych reprezentował Prezes Leszek Świętochowski.

Obecną sytuację byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz ich rodzin przedstawił Kazimierz Ławik, Prezes Związku. Stwierdził m.in. że chociaż od likwidacji pegeerów minęło ponad 20 lat, to negatywne skutki tej transformacji wiele rodzin odczuwa do dnia dzisiejszego. Apelował, aby szukać rozwiązań, które przywrócą tę społeczność społeczeństwu, szczególnie dotyczy to ludzi młodych oraz dzieci. Za niezbędne, aby tak się stało, Prezes Ławik uznał nie tylko zwiększenie środków finansowych na aktywizację zawodową i społeczną tego środowiska, ale także wskazał na konieczność zmian legislacyjnych, które należałoby wprowadzić. W swoim wystąpieniu wielokrotnie podkreślał, że sytuacja tego środowiska była zdecydowanie lepsza, kiedy ustawową możliwość pomocy środowisku byłym pracownikom ppgr oraz członkom ich rodzin posiadała Agencja Nieruchomości Rolnych (wcześniej AWRSP). Dyskusja skoncentrowała się na kwestiach przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i ograniczaniu ubóstwa oraz promowaniu gospodarczemu na obszarach popegeerowskich.

Minister Stanisław Kalemba w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że działania pomocowe dla tego środowiska powinny być wielotorowe i kompleksowe, a także zróżnicowane, w zależności do jakiej grupy z tego środowiska mają trafić. Zaprezentowano także działania, które są obecnie realizowane w tym zakresie, tj. m.in.: program „Gwarancje dla młodzieży”, program dożywiania oraz dobrze oceniony i realizowany Program Pomocy Środowiskom Popegeerowskim od wielu lat finansowany i realizowany przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

Prezes ANR Leszek Świętochowski zadeklarował, że pomimo ograniczeń budżetowych Agencja będzie w ramach programu udzielała bezzwrotnej pomocy finansowej gminom i spółdzielniom mieszkaniowym, które przejęły nieodpłatnie, w konkretnych przypadkach, mienie Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w stanie wymagającym odbudowy lub remontu. Przekazywane przez Agencję środki finansowe – ok. 50 milionów złotych rocznie – przeznaczane są na doprowadzenie do odpowiedniego stanu technicznego budynków zamieszkanych przez byłych pracowników ppgr, wraz z towarzyszącą im infrastrukturą. Prezes Agencji przypomniał również, że wraz ze zmianą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa z maja 2004 roku ANR nie ma już prawnej możliwości udzielania pomocy o charakterze socjalnym. Dodał również, że na aktywizację zawodową byłych pracowników ppgr i ich rodzin oraz szeroko rozumianą pomoc społeczną skierowaną do tego środowiska w latach 1993-2005 Agencja wydatkowała ponad miliard złotych, podobnie jak na bezzwrotną pomoc finansową gminom i spółdzielniom mieszkaniowym.

Prezes Leszek Świętochowski zwrócił uwagę, że ANR pomimo ograniczeń ustawowych wspiera działania na rzecz tego środowiska szczególnie w odniesieniu do młodzieży. Od 2002 r. Agencja m.in. współuczestniczy w realizacji Programu Stypendiów Pomostowych, w ramach którego już ponad 7,5 tysiąca stypendiów otrzymali studenci pierwszego roku studiów pochodzący z rodzin popegeerowskich.

Obecne postulaty środowiska koncentrują się na możliwości skorzystania z pomocy w ramach realizowanych oraz przyszłych programów operacyjnych, instrumentów skierowanych do ludzi młodych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Z kolei spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe są zainteresowane pozyskiwaniem środków zewnętrznych, w tym unijnych na modernizacje osiedli pod kątem socjalnym oraz społecznym, a także infrastrukturalnym.

Uczestnicy spotkania oraz przedstawiciele instytucji państwowych zadeklarowali wolę współpracy w celu tworzenia instrumentów, w tym zmian legislacyjnych, które pozwolą na rozwiązywanie przedstawionych podczas konferencji problemów.

Słowa kluczowe: pgr, rolnictwo, pracownicy
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem