Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Woda może zdrożeć do 400 proc.

2012-03-21 09:00
Źródło: fresh-market.pl za Dziennik Gazeta Prawna (ik)

W przyszłym roku ma wejść w życie ustawa o korytarzach przesyłowych nakazująca wypłatę rekompensat właścicielom nieruchomości, przez które przebiegają linie energetyczne, rurociągi, gazociągi czy wodociągi. Zdaniem ekspertów skutki dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej będą drastyczne.

Projekt zmian powstał w Ministerstwie Gospodarki i w tej chwili został przekazany do konsultacji międzyresortowych. Odszkodowania dotyczą właścicieli około 19 mln działek na terenie całego kraju. Według wyliczeń resortu gospodarki, firmy zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, gazu i ciepła będą musiały wydać na odszkodowania prawie 19 mld zł.

W dodatku prawdopodobnie Polska nie wypełni do 2015 r. zobowiązań traktatu akcesyjnego dotyczących modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i jakości wody. W związku z tym UE może nałożyć karę w wysokości ponad 4 mln euro dziennie. Na te inwestycje potrzeba 30 mld zł, ale brakuje pieniędzy. W tej sytuacji podwyżki cen wody w niektórych miejscowościach mogą sięgnąć nawet 400 proc. Miesięcznie może się to przełożyć na opłaty rzędu kilkuset zł - dla średniego zużycia wody przez modelową rodzinę 2+2.

Słowa kluczowe: odszkodowania, Polska
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE