Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wszyscy dbajmy o pszczoły!

2013-10-16 14:51

Jest to niewątpliwie sukces prowadzonej od wielu lat kampanii edukacyjnej „Budujemy populację owadów zapylających”. Akcja ta uświadamia producentom rolnym w jaki sposób stosować środki ochrony roślin, by były one bezpieczne nie tylko dla człowieka, ale także dla zapylaczy. Jest to o tyle istotne, że blisko 80 proc. naszej flory to rośliny owadopylne, a więc takie, których plon jest uzależniony od obecności i aktywności tych owadów na plantacjach.

Budujemy populację owadów zapylających

Akcja dotyczy nie tylko pszczół, ale wszystkich owadów zapylających. Jednym z jej działań była też budowa populacji murarki ogrodowej – łatwego w hodowli gatunku dzikiej pszczoły, świetnie sprawdzającej się w procesie zapylania. Chętni do podjęcia takiej hodowli otrzymywali specjalnie skonstruowane gniazda gotowe na przyjęcie tych owadów. Tylko w 2013 roku organizatorzy przekazali tysiąc takich gniazd.

Owady żyją także w miastach

Jednakże problem ochrony zapylaczy, przede wszystkim pszczół nie ogranicza się wyłącznie do obszarów wiejskich. Obecne w dużych miastach tereny zieleni: parki, ogrody, działki i przydomowe ogródki też wymagają obecności owadów zapylających. Niestety świadomość mieszkańców miast ogranicza się głównie do strachu przed ukąszeniem pszczoły i nie wiąże tego owada z pożytkami płynącymi z jego obecności w mieście.

Tym bardziej cieszy więc fakt, że kolejne instytucje i organizacje postanowiły przeprowadzić analogiczne do wcześniej opisanej akcje edukacyjne. Kampanie te są skierowane przede wszystkim do mieszkańców polskich miast. Szerokie dotarcie do wszystkich Polaków z informacjami na temat znaczenia owadów zapylających i dramatycznych skutków ograniczenia ich populacji jest działaniem nie do przecenienia. Dlatego organizatorzy kampanii „Budujemy populację owadów zapylających” odczuwają ogromną satysfakcję, że ich początkowo lokalne działania zostały dostrzeżone i stały się inspiracją do podjęcia podobnych inicjatyw skierowanych do kolejnego grona odbiorców.

Akcja będzie trwała w przyszłym roku

Koordynatorzy akcji obiecują, że w przyszłym roku działania edukacyjne poświęcone zapylaczom będą nadal kontynuowane. W ramach ich realizacji przeprowadzone zostaną kolejne wdrożenia poprawy systemu zapylania, zostanie opracowany specjalny cykl szkoleń dla rolników i ogrodników oraz zostaną przekazane gniazda i skrzynie z gniazdami murarki ogrodowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy. Wszyscy zacznijmy dbać o pszczoły!

Autor: Anna Rogowska (red. śródtytuły)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE