Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Zmiana systemu kształcenia zawodowego

2012-04-30 08:40

Agencja przypomina, że osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" nie posiadały wymaganego wykształcenia, mają na uzupełnienie go 36 miesięcy od otrzymania decyzji przyznającej wsparcie. Termin nie może być wydłużony, a w przypadku gdy wykształcenie nie zostanie uzupełnione w tym czasie, rolnik będzie musiał zwrócić otrzymaną z ARiMR pomoc wraz z odsetkami.

Od nowego roku szkolnego 2012/2013 zmienia się system kształcenia zawodowego i młodzi rolnicy, którzy jeszcze się nie zabrali za uzupełnianie wykształcenia, będą mieli zupełnie inny tok nauki niż do tej pory. Zmiana polega na tym, że nie będzie już naboru do szkół dla dorosłych prowadzących kształcenie zawodowe. Wyjątkiem będą szkoły policealne, ale w przypadku szkół rolniczych, znacznie ograniczono liczbę zawodów, które można w nich zdobyć. Wprowadzono nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych - kwalifikacyjny kurs zawodowy, który może być prowadzony przez szkoły rolnicze.

Osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze, mogą ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy oraz uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje np. w zawodzie: rolnik, ogrodnik, pszczelarz. Natomiast ci, którzy mają wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne muszą równolegle z odbyciem tego kursu uzupełnić poziom wykształcenia zasadniczego zawodowego lub średniego poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub zdanie egzaminów eksternistycznych. Młodzi rolnicy posiadający wykształcenie średnie inne niż rolnicze będą mieli możliwość podjęcia nauki w szkole policealnej dla dorosłych, ale wyłącznie w zawodzie technik turystyki wiejskiej lub technik weterynarii. W tym drugim przypadku konieczne jest, aby w przyszłości prowadzić chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich.

Słowa kluczowe: ARiMR, rolnictwo, PROW, młody rolnik
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE