Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 23 luty 2020. Od wczoraj dodano 1648 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Włochy: skończył się złoty wiek borówek amerykańskich?

  |   Źródło:
Włoscy plantatorzy coraz częściej zastanawiają się nad inwestowaniem w nasadzenia borówki wysokiej. Produkcja tych owoców staje się coraz ryzykowniejsza.

Ostatnie sezony przyniosły spore spadki cen borówki wysokiej na światowym rynku. Ceny borówki wysokiej z Chile pod koniec 2016 roku spadły o około 40 proc. w porównaniu do sezonu 2015. Hiszpańscy plantatorzy z kolei w tym roku odnotowali spadek cen na poziomie 34 proc. O sytuację na rynku borówek zaczynają martwić się także Włosi.

Popyt na borówki wysokie rośnie, jednak ryzyko nadprodukcji wciąż jest wysokie. Włosi co prawda nastawiają się na zwiększenie eksportu, to jednak wymaga dobrej organizacji i bez dobrego przygotowania handel zagraniczny może stanowić spory problem.

Produkcja borówki jest przy tym w rzeczywistości dość droga. Same zbiory kosztują 1,80 euro za kilogram. Ponadto borówki wysokie wymagają gleby kwaśnej, której jest we Włoszek niewiele, a ceny hektarów takiej gleby pod borówkę są bardzo wysokie – jeden hektar kosztuje około 60 tysięcy euro.

 

 

Podobne
Hiszpania: Huelva zwiększyła areał upraw jagodowych
2017-11-22 15:08
Hiszpania: Huelva zwiększyła areał upraw jagodowych
Rośnie powierzchnia upraw gatunków jagodowych w regionie Huelva, co przekłada się na wielkość produkcji.
czytaj więcej
Borówki wysokie - jeszcze polskie?
2017-11-10 16:00
Borówki wysokie - jeszcze polskie?
To już po sezonie borówkowym w Polsce. Na rynku dostępne są w sprzedaży jedynie krajowe „pozostałości” późnych odmian z chłodni i coraz więcej towaru z importu.
czytaj więcej
Rośnie eksport ukraińskiej borówki wysokiej
2017-11-08 15:01
Rośnie eksport ukraińskiej borówki wysokiej
Ukraina staje się potentatem w handlu zagranicznym borówką wysoką. Eksport tych owoców w ostatnich latach znacznie wzrósł.
czytaj więcej
RPA planuje podwoić eksport borówki wysokiej w tym sezonie
2017-10-19 13:09
RPA planuje podwoić eksport borówki wysokiej w tym sezonie
W sezonie 2017/18 Republika Południowej Afryki planuje wysyłać na rynki zagraniczne dwukrotnie więcej owoców borówki wysokiej, niż przed rokiem.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.