Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4474 ceny w 31 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wojna borówek i truskawek o rynkowy prymat

Owoce jagodowe
  |   Źródło:
W branży owoców jagodowych trwa zmaganie między truskawką a borówką wysoką o rynkowy prymat. Widać to również na Ukrainie, o czym pisze portal east-fruit.com z okazji niedawno zakończonego kongresu Global Berry Congress.

Szybki wzrost światowej produkcji borówek wysokich sprawia, że ​​wielu ekspertów przewiduje, że ta jagoda zastąpi truskawki w kategorii najpopularniejszych owoców jagodowych na świecie. Jednak borówka będzie musiała być znacznie tańsza, ponieważ różnica w cenach między tymi owocami pozostaje bardzo znacząca.

Jak powiedział Andrej Jarmak, ekonomista z centrum inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w swoim blogu EastFruit „Biznes jagodowy to ślepy zaułek lub nowe możliwości?” wiara w przewagę borówki opiera się na tym, że jest ona łatwiejsza w przechowywaniu i transportowaniu oraz że jest wygodniejsza w spożyciu niż truskawki. Ponadto borówki charakteryzują się lepszym owocowaniem i mogą być uprawiane w prawie wszystkich regionach świata, w tym we wszystkich tych, w których uprawia się truskawki. Dostępność borówki można zapewnić przez cały rok niemal w dowolnym miejscu na świecie.

Jednak truskawki nie poddadzą się tak łatwo, ponieważ ich globalna produkcja jest do tej pory kilkakrotnie wyższa niż produkcja borówek. Ponadto są znane prawie wszystkim konsumentom na świecie, a borówki, nawet w krajach rozwiniętych, regularnie spożywaj mniej niż połowa populacji.

Niedawny Global Berry Congress potwierdził, że globalna ekspansja borówki zmusiła hodowców do większego zaangażowania w proces poprawy pozycji konkurencyjnej truskawek. W ostatnich latach wyhodowano wiele odmian truskawek o ulepszonych właściwościach smakowych. W szczególności w Holandii aktywnie wprowadza się skomputeryzowane technologie programowania smaku truskawek w procesie hodowli nowych odmian z myślą o konkretnych rynkach sprzedaży.

Naukowcy uważają, że polepszenie smaku truskawek przy jednoczesnym zachowaniu ich zdolności transportowych pomoże znacząco zwiększyć szanse w wojnie o dominację nad światem w branży owoców jagodowych. W ciągu zaledwie kilku lat osiągnięto znaczący sukces. Te obiecujące odmiany truskawek są obecnie uprawiane nie tylko w najbardziej rozwiniętych krajach, gdzie konsument jest skłonny zapłacić więcej za wysokiej jakości owoce, ale także w krajach rozwijających się.

W 2019 roku Ukraina wprowadziła sześć bardzo interesujących odmian od światowej sławy konsorcjum włoskich szkółek CIV (Consorzio Italiano Vivaisti) do rejestru odmian truskawek. Wszystkie odmiany wpisane do rejestru wyróżniają się doskonałym smakiem, a jednocześnie są łatwe w transporcie i charakteryzują się wysokim owocowaniem.

Warto zauważyć, że osiągnięcie doskonałych walorów smakowych w nowych odmianach truskawek jest często możliwe w mniej idealnych warunkach klimatycznych, co umożliwia rozszerzenie zakresu produkcji tych owoców. W przeciwieństwie do borówki, truskawka jest mniej globalnym owocem - mniejszy procent wyprodukowanych owoców jest eksportowany jako świeży. Ale to się poprawia dzięki szerokiej gamie odmian, co umożliwia znalezienie odpowiednich odmian dla szerokiej gamy warunków klimatycznych, a ten trend w hodowli będzie nadal utrzymywany.

Obecnie rozwój produkcji truskawek na Ukrainie pozostaje znacznie poniżej tempa rozwoju produkcji borówek. Wprowadzenie nowych obiecujących odmian może zmniejszyć ten dystans, ponieważ Ukraina znajduje się na granicy UE i może eksportować świeżą truskawkę do dowolnego kraju UE. Na przykład odległość z zachodnich regionów Ukrainy do Berlina jest trzy razy mniejsza niż z głównego regionu produkcji truskawek w Hiszpanii, Huelva.

Mike Knowles, redaktor naczelny magazynu Eurofruit, opowie więcej o perspektywach różnych owoców jagodowych na światowym rynku podczas największej konferencji na Ukrainie: „Berries of Ukraine-2019: freezing and fresh market” 21 maja 2019 roku. W ramach wydarzenia Ukrainę odwiedzą najwięksi importerzy owoców jagodowych z UE i innych krajów świata. Importerzy będą negocjować z ukraińskimi dostawcami świeżych i mrożonych owoców.

Podobne
Borówki
2019-03-29 11:40
Hiszpania – nowe odmiany borówek wchodzą na rynek
Nowe wczesne, wydajne, wielkoowocowe i łatwe do zbioru odmiany borówki wchodzą na hiszpański rynek, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Borówki
2019-03-29 08:00
Eksport borówki wysokiej
Wzrost eksportu borówki wysokiej z Polski drugi rok z rzędu. Analizujemy dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Borówki
2019-03-28 14:00
Ukraina wyrasta na borówkową potęgę
Ukraina zajęła drugie miejsce na świecie pod względem ekspansji obszarów przeznaczonych na uprawy borówki wysokiej, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-03-27 09:58
Rynek borówki wciąż ma ogromny potencjał
Potencjał wzrostu rynku borówki w Europie jest ogromny i to pomimo wysokiej dynamiki wzrostu sprzedaży – powiedziała przedstawicielka Rabobanku na Global Berry Congress, o czym pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-03-26 10:05
Ukraina podwoi eksport borówek w 2019 r. - prognoza
Z czasem Ukraina może wejść do klubu największych eksporterów borówek na świecie, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-02-21 15:16
Czeka nas kolejny rekordowy sezon borówki wysokiej?
Do początku tegorocznego sezonu polskiej borówki wysokiej pozostaje jeszcze sporo czasu. Nie znaczy to, że borówkowa branża w Polsce i na świecie śpi. Jakie są perspektywy dla borówki w roku 2019?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.