Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 29 luty 2020. Od wczoraj dodano 2393 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wynikowy szacunek zbioru owoców z drzew

Sad
  |   Źródło:
Eksperci GUS podtrzymują wcześniejszą opinię, że tegoroczne zbiory owoców, w tym owoców z drzew, będą zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

W trzecim i ostatnim tegorocznym oszacowaniu eksperci GUS podtrzymali swoją opinię o zdecydowanie niższych tegorocznych zbiorach owoców z drzew. Przyczyną tego stanu rzeczy były wyjątkowo niekorzystne warunki agrometeorologiczne, które znacząco ograniczyły plonowanie. Bardzo duże były straty przymrozkowi, jakie wiosną wystąpiły na wielu plantacjach. Do tego doszedł brak dostatecznego nawilgocenia gleby w okresie wiosenno-letnim oraz niższe plony spowodowane przesileniem drzew po zeszłorocznym bardzo obfitym w owoce sezonie.

Straty te tylko częściowo zostały zniwelowane wejściem w okres owocowania drzew z młodych, bardziej plennych sadów. Dodatkowo, w okresie między szacowaniem przedwynikowym a wynikowym, poprawiły się w niektórych rejonach kraju warunki wilgotnościowe, co korzystnie wpłynęło na plony i zbiory.

Tegoroczne zbiory łączne owoców z drzew eksperci GUS oszacowali na 3,4 mln ton, czyli aż o 23 procent mniejsze niż rekordowe zbiory z roku 2018 (bez zmian w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Zbiory jabłek oszacowano przedwynikowo na 3 mln ton, czyli -25 procent w porównaniu do zeszłego, rekordowego roku(bez zmian w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Zbiory gruszek oszacowano na 65 tys. ton, czyli -26 procent rok do roku (2 tys. ton mniej niż w szacunku przedwynikowym).

Zbiory śliwek na wstępnym etapie przewiduje się na poziomie 95 tys. ton, czyli -20 procent rok do roku (bez zmian w stosunku do szacunku przedwynikowego).

Produkcję wiśni wstępnie prognozuje się na ponad 152 tys. ton, to jest -24 procent rok do roku (o 2 tys. ton mniej niż w szacunku przedwynikowym).

Zbiory czereśni oszacowano natomiast na około 44 tys. ton, czyli -28 procent rok do roku, ale 2018 był rokiem rekordowym dla tej uprawy (o 1 tys. ton więcej niż w szacunku przedwynikowym).

Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oszacowana na około 17 tys. ton.

Podobne
Owoce
2019-09-30 11:39
Przedwynikowy szacunek owoców z krzewów
GUS opublikował drugi w tym roku szacunek na temat zbiorów głównych ziemiopłodów rolnych, w tym owoców z krzewów. Jakie dane zostały w nim zawarte?
czytaj więcej
Sad
2019-09-27 15:00
Przedwynikowy szacunek zbioru owoców z drzew
Eksperci GUS podtrzymują wcześniejszą opinię, że tegoroczne zbiory owoców, w tym owoców z drzew, będą zdecydowanie niższe niż przed rokiem.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.