Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 15 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2732 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Zainteresowanie belgijską gruszką?

Gruszki odmiany Konferencja
  |   Źródło:
Polscy eksporterzy zaczynają się interesować importowanymi gruszkami? Czyżby szykował się reeksport tych owoców? Czy jednak ceny na to pozwolą?

Choć na polskim rynku dominują obecnie gruszki krajowe, rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki i w niektórych regionach Polski zaczyna już ich brakować. Większe firmy eksportowe i grupy producenckie część gruszek zagazowała w KA, reszta sprzedawana jest na bieżąco.

Eksporterzy uważają, że przy tak dużym popycie na polskie gruszki może ich niedługo zabraknąć, a te które zostaną na rynku, głównie u mniejszych producentów handlujących na giełdach, szybko przestaną nadawać się do handlu międzynarodowego.

To skłoniło eksporterów do refleksji nad sytuacją gruszek importowanych. Niezaprzeczalnym jest fakt, że produkcja gruszek w południowozachodniej Europie będzie w tym roku znacznie wyższa w porównaniu do zeszłorocznej – w Belgii o 8 proc., w Holandii o 34 proc., a we Francji o 23 proc. Wciąż jednak patrząc na przestrzeni ostatnich kilku lat zbiory w tych krajach będą niższe od tych z lat 2010 – 2011.

Plany eksporterów dotyczące zakupu belgijskich czy holenderskich gruszek celem reeksportu, mogą okazać się zatem nie do zrealizowania ze względu na ceny tych owoców. Na razie ceny gruszek importowanych z Belgii oscylują w granicach 3,80 – 5,00 zł/kg, a to jeszcze znacznie za drogo.

Podobne
Gruszki Carola
2013-10-08 13:44
Import gruszek do Polski w I półroczu 2013 roku
Największym dostawcą gruszek na rynek polski w I półroczu 2013 roku była Holandia, choć w porównaniu do poprzedniego roku import gruszek z tego kraju był mocno ograniczony względem roku poprzedniego.
czytaj więcej
Gruszki Konferencja
2013-10-08 10:56
Eksport gruszek z Polski w I półroczu 2013 roku
Opublikowane niedawno przez GUS dane dotyczące eksportu gruszek ukazują spadek wywozu gruszek w I połowie 2013 roku względem analogicznego okresu roku poprzedniego.
czytaj więcej
Jabłka odmiany Gala
2013-10-07 15:04
Argentyna: wyższy eksport jabłek i gruszek
W pierwszym półroczu bieżącego roku Argentyna odnotowała znaczący wzrost eksportu zarówno jabłek jak i gruszek względem analogicznego okresu roku poprzedniego.
czytaj więcej
Gruszki Komisówka
2013-10-04 14:44
Gruszki przemysłowe zbyt tanie
Sadownicy z żalem oddają do skupów każdy kilogram gruszek przemysłowych. Za taką cenę? Cóż się dziwić.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.