Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2369 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówki – czekając na wzrost cen

Borówki wysokie
  |   Źródło:
Czy szczytowa faza polskiego sezonu borówkowego już za nami? Czy ceny tych owoców będą już tylko rosły?

Wszystko na to wskazuje, że odpowiedź na pytanie postawione we wstępie niniejszego tekstu jest pozytywna. Punkt szczytowy podaży borówki wysokiej z krajowych upraw, a co za tym idzie jej najniższe ceny w polskim hurcie, należą już do przeszłości.

W tym sezonie minimum sezonowe dla cen borówki wypadło wyjątkowo nisko, co widać, jeśli porównamy wskaźniki z kliku ostatnich sezonów (patrz wykres poniżej).

Przyczyny znacznego spadku cen borówki to z jednej strony wzrost, i to bardzo dynamiczny, areału produkcji, co przekłada się na rosnące zbiory. Ten wzrost przeważył nad obniżeniem plonów spowodowanych niekorzystną pogodą. Z drugiej strony na cenach zaważyła gorsza jakość owoców. To przełożyło się na niższe ceny w górnej granicy przedziału (bo ceny na dole przedziału na poziomie 8 zł/kg już się w poprzednich latach zdarzały).

Ale to już przeszłość. Teraz generalny trend wyraźnie się odmienił i ceny borówek znów rosną. Od końca lipca, gdy znalazły się one na najniższym poziomie 8,00 – 12,00 zł/kg, wzrosły do 11,00 – 16,00 zł/kg, czyli średnio o 50 procent. Pytanie czy trend zwyżkowy w bieżącym sezonie będzie na tyle silny, aby wypchnąć cenę średnią na koniec września powyżej pułapu 34,00 zł/kg, jaki osiągnęła ona w końcówce września zeszłego roku.

Podobne
2019-08-07 14:57
Borówka amerykańska polskim superowocem eksportowym
W ostatnich 20 latach uprawa borówki wysokiej, zwanej amerykańską, była najszybciej rozwijającą produkcją sadowniczą w Polsce; w efekcie staliśmy się jej drugim producentem w UE i 6. w świecie, czyli borówka stała się polskim superowocem eksportowym - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny.
czytaj więcej
Borówki
2019-07-29 15:35
Borówka – sprawdza się pesymistyczny scenariusz?
Miniony tydzień przyniósł spore zmiany cenowe na polskim hurtowym rynku borówek. Czyżby sprawdzał się pesymistyczny scenariusz?
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-07-22 17:44
Borówki wysokie – trend spadkowy powrócił
Przez chwilę zatrzymany, nawet cofnięty, ale trend spadkowy cen borówki wysokiej szybko powrócił na polski rynek hurtowy świeżych owoców.
czytaj więcej
Borówki
2019-07-10 17:21
Drożej za borówkę wysoką?
Czy ceny borówki wysokiej mogą wzrosnąć?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.