Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 30 października 2020. Od wczoraj dodano 3508 ceny w 31 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówki wysokie – wstępne podsumowanie sezonu

Borówki wysokie
  |   Źródło:
Krajowy sezon borówki wysokiej jest już na finiszu. Można zatem spróbować wstępnego podsumowania.

Jak dotąd pogoda w październiku jest bardzo dobra, lepsza niż była we wrześniu. Oznacza to wydłużenie sezonu dla borówki wysokiej. Niemniej owoce te, pochodzące z krajowych upraw, już się kończą i sezon handlowy w dużym hurcie można już uznać za zamknięty. Ograniczona podaż krajowej borówki jest jeszcze dostępna na lokalnych giełdach hurtowych.

Można zatem pokusić się o próbę podsumowania sezonu 2019 na rynku borówki. I pierwsze stwierdzenie – to był najtańszy sezon, przynajmniej odkąd robimy monitoring cen tych owoców w redakcji fresh-market.pl, czyli od 2014 roku. I był on najtańszy w zasadzie przez cały okres handlu.

Wynikało to z tegorocznych realiów podażowych. Zbiory borówki wysokiej w 2019 roku były znacząco, bo o ponad 30 procent wyższe rok do roku. Stało się tak dzięki dynamicznie rosnącemu areałowi i temu, że w owocowanie weszły młode nasadzenia.

Wysoka podaż, nawet przy dobrym popycie, zepchnęła tegoroczne ceny borówki w Polsce wyraźnie w dół. Widać to na naszym wykresie powyżej, obrazującym zmiany średniej ceny tych owoców w ostatnich sześciu sezonach. Sprawdził się pesymistyczny scenariusz, o jakim mówili producenci borówek u progu tegorocznego sezonu.

Wskazywali oni, że za uprawę tych owoców bierze się coraz więcej rolników uciekających od innych upraw owocowych. Często bez odpowiedniej wiedzy i nie mających zapewnionego zbytu swojej przyszłej produkcji. Kontynuacja takich tendencji to duże zagrożenie dla sektora borówkowego, który może pójść śladem tego, co stało się z wiśniami lub malinami.

Podobne
Borówki
2019-10-08 09:00
RPA wchodzi do gry na rynku borówki
Do roku 2024 obszar upraw borówki wysokiej w RPA ma wzrosnąć niemal dwukrotnie.
czytaj więcej
Owoce miękkie
2019-10-01 09:00
Hiszpania – malina nieźle, borówka gorzej
W hiszpańskiej prowincji Huelva właśnie zaczyna się nowy sezon zbioru malin i zapowiada się on całkiem dobrze. Gorzej rysują się perspektywy dla kolejnego sezonu borówki wysokiej.
czytaj więcej
Borówka wysoka
2019-09-18 18:32
Borówki wciąż tańsze niż rok temu
Sezon krajowej borówki wysokiej powoli zbliża się do końca. Nie mniej cały czas utrzymuje się niższy poziom cen tych owoców w stosunku do zeszłego roku.
czytaj więcej
Borówki
2019-09-16 10:00
Peru – wzrost eksportu borówki wysokiej
Peru zwiększy w tym sezonie eksport borówki o 35 procent, informuje portal https://fruitnews.ru, powołując się na peruwiańskie źródła branżowe.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.