Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Jak się uwolnić od długów?

2012-09-05 09:10
Źródło: fresh-market.pl (jbg)

 W odpowiedzi na Pana pytanie wskazać należy przede wszystkim, iż zgodnie z regulacją art. 22 § 2 k.s.h. każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką z uwzględnieniem art. 31 § 1, który z kolei wskazuje, iż wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (subsydiarna odpowiedzialność wspólnika). Zatem dopiero po tym jak egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, wierzyciel ma możliwość skierowania egzekucji do majątku osobistego wspólników, co potwierdza orzecznictwo Sądu Najwyższego „wspólnicy w spółce jawnej odpowiadają za jej długi dopiero wtedy, gdy powstaje bezskuteczność egzekucji z jej majątku” (wyrok SN - Izba Cywilna z 2010-06-16 I CSK 453/09 ).

Przepis ten nie stanowi przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna (art. 31 § 2).  Również w przypadku likwidacji lub ogłoszenia upadłości zasady odpowiedzialności wspólników za długi spółki nie zmieniają się. Odpowiedzialność całym majątkiem oznacza, że ewentualna egzekucja może zostać skierowana do wszystkich składników majątku osobistego wspólnika. Nie ma tu ograniczeń odpowiedzialności tylko do poszczególnych jego składników, np. tych, które zostały uzyskane w związku z uczestnictwem w spółce.

Odpowiedzialności nie można ograniczyć. Wszelkie umowy zawarte pomiędzy wspólnikami, które miałyby na celu wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności niektórych z nich za zobowiązania spółki, będą w stosunku do wierzycieli spółki bezskuteczne. Wspólnik na taką umowę zwalniającą go z odpowiedzialności, zawartą z pozostałymi wspólnikami nie będzie się mógł powoływać wobec wierzyciela spółki, który zażąda od niego pieniędzy. Ta wewnętrzna umowa będzie mogła posłużyć tylko do żądania zwrotu zapłaconych wierzycielowi spółki pieniędzy od pozostałych wspólników.

Jedyną formą zwolnienia z długu wchodzącego w grę w przypadku spółki jawnej jest zgoda wierzyciela. Ustanowienie rozdzielności majątkowej i następnie ukrywanie majątku poprzez  podejmowanie różnych umów pozornych będzie odwlekało w czasie jedynie spłatę długu, gdyż na takie działania będzie przysługiwała wierzycielowi skarga pauliańska.

Porada została przygotowana przez Zespół Wirtualnej Kancelarii.

Al. Jerozolimskie 85 lok. 11
02-001 Warszawa

Tel/Fax 22 628 18 18
 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE