Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Sprawa przeciwko deweloperowi

2012-05-23 12:00

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie
prawem przewidzianej.

Nie budzi wątpliwości, iż umocowanie zarządu do działania w imieniu i na rzecz wspólnoty mieszkaniowej obejmuje z mocy prawa czynności zwykłego zarządu (art. 22 ust. 1 WłLokU). Są to czynności bieżące, czyli działania zmierzające do utrzymania substancji rzeczy wspólnej w należytym stanie i zapobieganie wszelkim działaniom prawnym i faktycznym mogącym ją naruszyć. Na ogół są to czynności związane z codzienną eksploatacją i bieżącą działalnością wspólnoty mieszkaniowej m. in. wszelkie działania - mające charakter czynności zachowawczych - zmierzające do ochrony rzeczy wspólnej (wśród nich można wyróżnić czynności procesowe
związane z dochodzeniem wykonania umów zawartych z usługodawcami wspólnoty mieszkaniowej).

Wytoczenie powództwa byłoby czynnością zwykłego zarządu jednak pojawia się tutaj kwestia sprawdzenia umowy zawartej z zarządem/zarządcą i sprawdzenia do jakich kwot zarząd posiada umocowanie do samodzielnego podejmowania działań, gdyż koszty te byłyby uzależnione od wartości przedmiotu dochodzonego sporu. Zatem okazać by się mogło, iż niezbędna jest uchwałą umocowująca zarząd do podjęcia takich działań.

Niestety bez analizy umowy z deweloperem oraz analizy umowy zawartej z zarządem nie da się konkretnie wskazać kosztów dla danej sprawy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE