Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Umowa ustna?

2012-04-27 14:19

Zawarłem umowę ustną. Dostawca obiecał mi w rozmowie ustnej, że do mojego biura będzie dostarczał baniaki z wodą raz na tydzień. Niestety od miesiąca robi to raz na dwa tygodnie, co stwarza problemy dla pracowników mojej firmy. Miesięczna ilość dostarczonych baniaków się zgadza, problemem jest częstotliwość. Kiedy wypomniałem dostawcy o naszej umowie ( 4 baniaki raz na tydzień) odparł, że nic takiego nie miało miejsca. Czy w Polsce obowiązuje umowa ustna? Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Zgodnie z treścią art. 60 k.c. z zastrzeżeniem w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.

Doniosłe znaczenie reguły zawartej w art. 60 polega na tym, że wymaganie dokonania czynności prawnej w formie szczególnej (pisemnej, notarialnej, z podpisem urzędowo poświadczonym, z datą pewną itp.) musi wynikać każdorazowo z wyraźnego przepisu ustawy. Brak nakazu zachowania formy szczególnej oznacza więc, że oświadczenie woli osoby dokonującej czynności może być wyrażone w formie dowolnej, a więc przez jakiekolwiek zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Ujawnienie woli w sposób dostateczny zawiera w sobie wymaganie takiej formy uzewnętrznienia zamiarów podmiotu dokonującego czynności prawnej, która stwarza możliwość rozumienia oświadczenia przez innych uczestników obrotu, a więc podporządkowania go interpretacji zgodnie z przyjętymi regułami znaczeniowymi (co nie znaczy, że są one jednakowe dla wszystkich wchodzących w grę sytuacji). (Kodeks cywilny. Komentarz do art. 1-44910. Tom I, red. prof. dr hab. Krzysztof Pietrzykowski, C.H.Beck 2011, Wyd. 6).

Wskazać jednakże należy, iż w przypadku, gdy zawarli Państwo w tym zakresie porozumienie w formie ustnej (brak dowodów) będzie to słowo przeciw słowu, a ponieważ zgodnie z art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne, na Panu spoczął by obowiązek udowodnienia niedotrzymywania warunków zawartej umowy podczas gdy strona przeciwna wystarczyło by, gdyby powoływała się, iż realizuje warunki umowy choć by poprzez dostawę w ciągu miesiąca umówionej ilości wody do firmy.

Zawsze pozostają Panu poza prawne formy wpływania na firmę poprzez przykładowo ściągnięcie ofert konkurencji, dokonanie szybkiej ich analizy, wypowiedzenie obecnej umowy i zmianę dostawcy lub chwilowe wstrzymanie zamówień w związku z brakiem realizacji postanowień umowy ze strony dostawcy, jeżeli może dostawca sobie na to pozwolić i nie zmieni trybu realizacji zamówień w moim przekonaniu dojdzie do sytuacji, w której należy zmienić dostawcę.

Słowa kluczowe: umowy, umowa, umowa ustna
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE