Środki ochrony roślin
Czy polskie jabłka sprostają unijnym i rynkowym wyzwaniom?
2021-10-04 12:00
Podobnie jak wielu innych producentów rolnych, również sadownicy obawiają się zmian, jakie wynikną z nowej Wspólnej Polityki Rolnej i Europejskiego Zielonego Ładu.
czytaj dalej
Naturalna ochrona zwiększa konkurencyjność warzyw
2021-08-03 12:00
Coraz wyższe wymagania rynkowe wobec produktów rolnych, m.in. warzyw, sprawiają, że plantatorzy muszą dostosować sposób produkcji i stosowane programy ochrony do oczekiwań kupujących. Jednym z kryteriów jest dostarczanie wysokiej jakości plonów, bez pozostałości środków ochrony roślin. Z pomocą rolnikom przychodzą naturalne rozwiązania, takie jak preparat LECITEC. Czy wdrożenie programów ochrony substancjami podstawowymi w ramach produkcji integrowanej może zwiększyć konkurencyjność gospodarstwa rolnego? Przekonał się o tym producent marchwi z Pomorza.
czytaj dalej
Lecytyna wspomaga ochronę i poprawia jakość truskawek
2021-06-04 11:00
Plantatorzy truskawek, którzy szukają skutecznych środków do ochrony swoich upraw przed chorobami grzybowymi, mogą korzystać z interesującego rozwiązania, które dodatkowo poprawia jakość plonu. Wyniki prowadzonych od dwóch lat doświadczeń pokazują, że po zastąpieniu części standardowych zabiegów fungicydowych preparatem lecytynowym program ochrony ma równie wysoką skuteczność przeciwko szarej pleśni, a także pozytywnie wpływa na masę i kondycję owoców. Ubiegłoroczne doświadczenia wykazały, że środek z lecytyną przyczynia się również do zdecydowanie mniejszego porażenia truskawek groźną chorobą – antraknozą.
czytaj dalej
Chroń ziemniaki kompleksowo
2021-05-13 13:00
Plantacje ziemniaków, szczególnie w ramach produkcji intensywnej, powinny być kompleksowo chronione przed zagrożeniem ze strony patogenów grzybowych, szkodników i chwastów. Rolnicy mogą skorzystać z oferty INNVIGO, w której znajdą fungicyd, herbicydy i insektycydy.
czytaj dalej
Po przymrozkach zadbaj o lepsze zawiązywanie i jakość owoców
2021-05-12 09:00
Kwiecień tego roku okazał się wyjątkowo chłodny – jak wynika z analiz, tak niskich temperatur nie było nawet od kilkudziesięciu lat. Niesprzyjające warunki pogodowe spowodowały nie tylko spowolnienie wegetacji w sadach, ale również stres termiczny i uszkodzenia mrozowe drzew. Aby wspomóc ich regenerację i zawiązywanie owoców, w okresie okołokwitnieniowym warto zastosować preparat zawierający giberelinę, naturalny hormon roślinny, w optymalnie dobranych proporcjach.
czytaj dalej
Kapusta 2020. Rozwiązania, które się opłacają
2020-10-12 15:00
Mimo trudności, jakie napotkali w tym roku plantatorzy, rozpoczęte w połowie września zbiory kapusty są dość wysokie. Niestety nie idzie to w parze z uzyskiwaną za nie ceną. Doświadczeni rolnicy wiedzą, że nawet szukając oszczędności, trzeba wciąż dbać o jakość produkcji, dlatego tak ważne jest stosowanie korzystnej cenowo technologii do ochrony upraw.
czytaj dalej
Czas na przedzbiorczą ochronę jabłek
2020-09-04 09:00
Okres przedzbiorczy nie oznacza końca ochrony w sadach. Na tym etapie należy skupić się na zabezpieczeniu jabłek przed chorobami przechowalniczymi, wywoływanymi przez grzyby. To szczególnie ważne w obecnym sezonie, ponieważ w pierwszych tygodniach lata występowały intensywne opady deszczu, przez co wzrosła presja na przykład ze strony parcha przechowalniczego. Rozwiązaniem, które pozwoli skutecznie zwalczać te choroby, a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo owoców, jest preparat oparty o naturalną substancję – laminarynę.
czytaj dalej
Gdy atakuje owocówka jabłkóweczka
2020-06-05 13:00
Wraz z pojawieniem się w sadach groźnych szkodników, takich jak owocówka jabłkóweczka, powraca pytanie, jak prowadzić efektywną ochronę. Nabiera ono tym większego znaczenia, że w ostatnich latach obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne, z użycia wycofywane są popularne substancje aktywne, a sieci handlowe narzucają coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące jakości owoców, w tym zmniejszania poziomu pozostałości środków ochrony roślin. Wszystko to sprawia, że sadownicy poszukują alternatywnych rozwiązań, łączących skuteczność i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
czytaj dalej
Czas na ochronę jabłek przed ordzawieniami
2020-05-21 12:00
Problem ordzawień jabłek wraca w każdym sezonie, choć z różnym natężeniem. Dotyczy on również najpopularniejszych odmian, takich jak GoldenDelicious i Gala. Jeżeli owoce dotknięte są tym defektem w znacznym stopniu, niestety dyskwalifikuje je to ze sprzedaży. Dlatego podejmowane są działania, które wyeliminują lub zmniejszą ordzawienia. Jak wynika z prowadzonych od kilku lat doświadczeń, sposobem na ich uniknięcie jest zastosowanie preparatu lecytynowego.
czytaj dalej
Strategie sadownicze według praktyków
2019-11-28 10:00
Prowadzenie sadu wymaga dużej wiedzy, doświadczenia, znajomości uwarunkowań lokalnych i uważnego śledzenia dynamiki zjawisk meteorologicznych, umiejętności oceny sytuacji i potencjalnych zagrożeń, a także odpowiedniego doboru rozwiązań oraz preparatów, dopasowanych do potrzeb konkretnej plantacji. Jak w praktyce radzą sobie z tym polscy sadownicy?
czytaj dalej
Ukraina – produkcja pomidorów i ziemniaków zagrożona
2019-10-24 13:43
Ukraiński rynek pomidorów i ziemniaków u progu wielkiej katastrofy, mówi w wywiadzie dla EastFruit, tamtejszy producent.
czytaj dalej
Jeszcze o eksporcie polskich jabłek
2019-10-15 08:00
Utrata rynku rosyjskiego nie jest jedynym wyzwaniem, z jakim mierzą się polscy producenci i eksporterzy jabłek.
czytaj dalej
Mołdawia – mniej oprysków na owoce?
2019-09-03 14:13
Mołdawscy sadownicy są gotowi ograniczyć stosowanie pestycydów, aby uzyskać dostęp dla swoich produktów na rynek niemiecki.
czytaj dalej
Mołdawia – sadownicy maja powody do narzekań
2019-05-29 10:57
Producenci owoców w Mołdawii narzekają na deszczową pogodę i rozprzestrzenianie się szkodników i chorób w sadach, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj dalej
Będzie mniej czereśni. Lepsza jakość to większy zysk
2019-05-23 08:04
Fale przymrozków, które tej wiosny wystąpiły podczas kwitnienia i tworzenia się zawiązków czereśni, spowodowały znaczne straty – sięgające w niektórych sadach nawet do 90% oczekiwanego plonu. Eksperci oceniają, że w tym roku na rynku będzie mniej czereśni, a cena, jaką będą mogli uzyskać plantatorzy, okaże się korzystna. Jednak, aby tak się stało, owoce powinny cechować się wysoką jakością i być wolne od spękań, które nie tylko stanowią defekt wizualny, ale zagrażają wystąpieniem chorób. Czy i jak można ochronić czereśnie przed pękaniem?
czytaj dalej
Dobre wiadomości na trudny sezon sadowniczy
2019-04-18 07:50
Rok 2018 – ze względu na ogromny urodzaj i skrajnie niskie ceny jabłek – spowodował katastrofalną sytuację ekonomiczną w polskim sadownictwie. Nastoje w branży są pesymistyczne, a nakłady finansowe na tegoroczne zabiegi bardzo niskie. Sadownicy będą szukali jak największych oszczędności, jednak nie mogą zrezygnować z ochrony, ponieważ w uprawach wieloletnich, jakimi są drzewa owocowe, przyniosłoby to negatywne, długofalowe efekty. Czy mogą liczyć na skuteczne, ale korzystne ekonomicznie rozwiązania? Okazuje się, że od tego sezonu już tak.
czytaj dalej
Opłacalna jak uprawa kapusty
2019-04-09 12:00
Warunki pogodowe, zmieniające się nawyki żywieniowe i zakupowe konsumentów, zapotrzebowanie rynku krajowego i odbiorców zagranicznych to niektóre z czynników kształtujących ceny warzyw. Tak dzieje się np. w przypadku kapusty, która w tym roku osiąga korzystne stawki w skupie i ceny hurtowe. Krajowi plantatorzy mogą skorzystać z tej szansy i zwiększyć opłacalność swojej produkcji, jeśli będą uważnie obserwowali trendy i dostosują się do nich.
czytaj dalej
Holandia – naukowcy badają gnicie owoców
2019-03-07 10:00
W Holandii naukowcy wykryli, które czynniki najczęściej powodują gnicie jabłek i gruszek podczas przechowywania, o czym pisze www.fruit-inform.com, powołując się na holenderskie źródło http://www.groentenenfruit.nl/.
czytaj dalej
Nieodnowienie substancji czynnej: tiuram
2018-12-27 14:12
Od maja przyszłego roku nie będzie można stosować w sadownictwie preparatów grzybobójczych zawierających tiuram.
czytaj dalej
Groźny amerykański szkodnik zagraża polskiej borówce
2018-12-07 16:11
Dasineura oxycoccana (Johnson) północnoamerykański szkodnik, stwarzający zagrożenie dla upraw borówki i żurawiny w Europie – ostrzega PIORIN.
czytaj dalej