Afryka pozostaje największym graczem na holenderskim rynku cebuli
Dla wielu holenderskich sortowaczy w 49. tygodniu była to "Afryka przed i Afryka po". Kolejny statek mógł zostać zapełniony, a to nie jest złe dla nastrojów rynkowych. Znalazło to również odzwierciedlenie w notowaniach na giełdach regionalnych, gdzie zarówno Goes, jak i Emmeloord ustanowiły szczyt na poziomie 45 euro. W żadnym wypadku nie cała sprzedawana cebula znajdowała się na szczycie notowań. W przypadku drobniejszych partii, zwłaszcza jeśli kolor jest nieco inny, kwoty poniżej 40 euro również załatwiają sprawę.
W obecnej sytuacji Afryka pozostanie na rynku co najmniej do początku stycznia. Według wtajemniczonych, jest to coś, o czym powinni pamiętać producenci mniejszych i/lub drobniejszych partii cebuli. Należy również dodać, że część cebuli trafi również do Polski, ale nie wszystkie partie po najniższych cenach.
Taktyczne potyczki
Biznes terminowych dostaw, powiedzmy w marcu i później, jest prowadzony w bardzo niewielkim stopniu. Producenci szybko żądają 60 euro, a sortowacze jeszcze się na to nie godzą. Nie chodzi o to, że kupujący nie wierzą w rynek, ale zobowiązanie się teraz do takich kwot wydaje się wielu sortowaczom ryzykowne. Poza tym ostatnie kilka tygodni pokazało, że kupowanie w niezbyt odległej przyszłości jest również możliwe. Tak długo, dopóki jako sortujący upewnisz się, że wskoczysz na falę od samego początku i nie pominiesz tygodnia, w którym rynek zacznie się poruszać.
Cena cebuli w workach w notowaniu DCA w 49. tygodniu tylko nieznacznie wzrosła. Trójki i średnie kalibry nadal nieznacznie zyskują i są teraz przeciętnie na poziomie 50 euro. Cebula gruba i supers pozostają bez zmian. Zakres cen dla dużych rozmiarów pozostaje szeroki. Bywa tak, że jeden sortowacz, który zajmuje się wyłącznie Senegalem i Wybrzeżem Kości Słoniowej, ma trudności ze sprzedażą, cebuli supers, podczas gdy inny, który zajmuje się również na przykład Anglią, ma trudności z zebraniem wystarczającej ilości supers.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 50,50 euro/100 kg; (+1,0 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 51 euro/100 kg (+1,0 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 52,50 euro/100 kg (+0 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 53 euro/100 kg (+0 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
35 euro/kg (+4,5 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (+8,0 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
36 euro/kg (+5,9 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
39 euro/kg (+5,4 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (+12,5 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
40,50 euro/kg (+5,2 proc.).
Indyjski rząd zakazuje eksportu cebuli do 31 marca 2024 r.
Ukraińskie ceny cebuli rosną, ale wciąż poniżej zeszłorocznych
czytaj dalej