Holandia - rynek cebuli utrzymuje tendencję wzrostową
Afryka na rynku, sortowacze utrzymujący stosunkowo niewielkie zapasy robocze, rozproszone problemy z jakością i plantatorzy skrycie liczący na powtórkę z zeszłego sezonu. Są to składniki, które sprawiły, że rynek cebuli dryfuje. I jeśli wszystko się ułoży, nie będzie problemów w tym miesiącu. I jeśli afrykańscy nabywcy w pierwszych tygodniach stycznia, jak zwykle, będą kontynuować nieco dłużej swoje zakupy holenderskiej cebuli. W rzeczywistości istnieją już tajne szepty, że to tylko kwestia czasu, zanim na fakturach zostanie wypisane 50 euro za grudniową dostawę.
Większe zbiory, ale co tu sprzedawać?
Bardziej interesujące jest to, co stanie się po sezonie eksportu do Afryki. Czy holenderska branża cebulowa będzie miała kilka ciężkich tygodni w lutym, tak jak w poprzednim sezonie, a potem ruszymy dalej w dobrych nastrojach, czy też trudno będzie utrzymać rynek na nogach? Dane dotyczące europejskich zbiorów cebuli powinny zapewnić jasność w tej kwestii, ale tylko zwiększają niepewność. Według wstępnych danych, zbiory cebuli w Niemczech i Hiszpanii są większe niż w ubiegłym roku, mniej więcej takie same w Holandii i nieco mniejsze w Polsce. W przypadku całej UE kilka źródeł zakłada, że łączne zbiory będą o około 5% większe w porównaniu z poprzednim sezonem.
Słabszy europejski popyt - na którym Holandia musi polegać w drugiej połowie sezonu - byłby logiczny. Z pewnością nie jest jednak powiedziane, że w ten sposób spadnie również cena. Problemy z jakością nie są wyłącznie holenderską domeną. Niemal w całej Europie sezon wegetacyjny był dość ekstremalny, a plantatorzy i przetwórcy wciąż napotykają to w partiach leżących w magazynach. Ale przede wszystkim nie zapominajmy, że holenderski eksport jest o około 20 procent niższy niż w poprzednim sezonie.
Nie jest nielogiczne, że producenci najwyższej jakości grubej cebuli nie są tak zaniepokojeni i trzymają przynajmniej część w rezerwie, aby konkurować w ewentualnym rajdzie w dalszej części sezonu. Niechęć sortowaczy do kupowania na zapas jest również całkiem wytłumaczalna. Trzeba wyłożyć poważne pieniądze, a inwestycja nie daje żadnej gwarancji.
Notowania DCA dla cebuli workowanej również wzrosły w 48.tygodniu, choć nie tak szybko jak w tygodniu wcześniejszym. W niektórych przypadkach nadal istnieje różnica między ceną wywoławczą a ceną transakcji, a moment sprzedaży również ma spore znaczenie na tak ruchomym rynku. W poniedziałek trudno było uzyskać 50 euro, podczas gdy w piątek 52 euro wydawało się już niemal okazją.
Notowania DCA:
Cebula workowana 35-50 mm: 50 euro/100 kg; (+5,3 proc.);
Cebula workowana 45/65 i 50/70 mm: 50,50 euro/100 kg (+6,3 proc.);
Cebula workowana 60-80 mm: 52,50 euro/100 kg (+0,9 proc.);
Cebula workowana +80 mm: 53 euro/100 kg (+1,9 proc.).
Notowania giełdowe:
Giełda Goes
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
33,50 euro/kg (+3,1 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
37,50 euro/kg (+7,1 proc.).
Giełda Middemeer
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
34 euro/kg (+4,6 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
37 euro/kg (+5,7 proc.).
Giełda Emmeloord
Towar z 30-60 proc. zawartości cebuli grubszej
36 euro/kg (+5,9 proc.),
Towar z 60 proc. zawartości cebuli grubszej
38,50 euro/kg (+6,9 proc.).
Słaby okres przydatności do spożycia cebuli w całej Europie powoduje niepewność co do tego, czy podaż będzie wystarczająca.
czytaj dalej
Na Ukrainie zimowe zapasy warzyw szybko topnieją: ceny cebuli mogą wzrosnąć do zeszłorocznych wartości
Ceny cebuli w Indiach nadal wysokie, nie oczekuje się spadku przez kolejny miesiąc lub dwa
czytaj dalej