Austria – cebula nadal stabilnie
Sprzedaż austriackiej cebuli trwała przez kolejny tydzień spokojnie. Chęć rolników do sprzedaży jest nadal wysoka, a sprzedawcy są na bieżąco odpowiednio zaopatrywani w towar. Krajowy poziom cen pozostaje niezmieniony pomimo ogólnie dobrych wolumenów sprzedaży w handlu detalicznym. Trzeba jednak pamiętać, że ogólną sytuację i całkowity pozom popytu rzutuje zamknięcie sektora gastronomicznego.
Eksport jest kontynuowany i jest również konkurencyjny, biorąc pod uwagę wyższy poziom cen cebuli holenderskiej. W perspektywie średnioterminowej powinna być możliwa poprawa cen w przypadku partii cebuli, które można składować. Wiąże się to także z sytuacją w Holandii i informacjami, że tamtejsze zapasy cebuli szybko się kurczą.
Jeśli chodzi o ceny dla austriackiego producenta, to pozostają one stabilne. W przypadku cebuli oczyszczonej i posortowanej i zapakowaną w boksy ceny utrzymały się w siódmym tygodniu roku na poziomie 12,00-15,00 euro/100 kg (0,54—0,67 zł/kg). Dla porównania, w tym samym okresie roku 2020 ceny te były na poziomie 22,00-26,00 euro/100 kg (0,99-1,17 zł/kg po obecnym kursie średnim). Towar słabszej jakości jest sprzedawane znacznie poniżej tych wartości.