Banany będą droższe?
Druga połowa lutego bieżącego roku przyniosła pewną stabilizację cen bananów w polskim hurcie. Owoce te, w asortymencie których zdecydowanie dominuje import z Ameryki Łacińskiej, wcześniej potaniały o około 4 procent. Ta stabilizacja miała miejsce na pułapie średniej ceny, w handlu hurtowym na większą skalę, 4,50 zł/kg. Spadki cen bananów widać też było w lutym w cenach importowych dla owoców z Ameryki łacińskiej właśnie. W styczniu mieliśmy notowanie na poziomie 106 euro/100 kg, zaś w lutym 97 euro/100 kg (dane unijne).
Marzec przyniósł widoczną na polskim rynku hurtowym skłonność cen tych owoców do wzrostu. I jest to efekt wzrostu cen importowych. Wzrostu widocznego już w lutym w wielu krajach UE, gdzie ceny importowe bananów z Ameryki Łacińskiej wzrosły o 1-2 euro na 100 kg. W Polsce nie było inaczej.
Jak widać na naszym wykresie, cena średnia importowa była w bieżącym sezonie w dość płaskim trendzie i jej poziom, który jesienią był relatywnie wysoki w porównaniu do pozostałych sezonów, w końcówce lutego już daje bieżącej kampanii pozycję przeciętną. Średnia wieloletnia (ze wszystkich sezonów ujętych na wykresie od 2014/2015 do 2022/2023) to dla notowania z końca lutego de facto 110 euro/100 kg, czyli nieco wyżej niż poziomy tego wskaźnika z bieżącej kampanii. Trzeba jednak pamiętać, że poziom średniej wieloletniej zawyżają notowania z dwóch poprzednich sezonów, gdy owoce te były dużo droższe niż zazwyczaj.
Wydaje się iż w dłuższej perspektywie czasowej nie będziemy mieli kontynuacji trendu zwyżkowego cen bananów. Wiosna to nie jest bowiem ta faza sezonu, w której banany drożeją. Ale w perspektywie krótszej, to jest, powiedzmy do początku kwietnia, dalsze umocnienie cen jest możliwe. Sprzyjać temu będą czynniki sezonowe – koniec kampanii mandarynek i wysokie ceny jabłek.
czytaj dalej
Brytyjskie supermarkety zostały dotknięte niedoborem bananów
Import bananów do Polski w 2023 r.
Pakistan zakazuje eksportu cebuli i bananów
czytaj dalej