Borówki świeże z importu taniały, ale…
Na początku maja hurtowe ceny borówek amerykańskich świeżych kontynuowały swój wcześniejszy trend zniżkowy. Co więcej, był to spadek równie dynamiczny, jak ten notowany w drugiej połowie kwietnia. Średnia cena sprzedażowa borówek sprowadzanych do Polski z Hiszpanii spadła bowiem między 15 i 27 kwietnia o 32 procent. Spadek między 5 i 11 maja wyniósł zaś 27 procent.
Ale mimo tak znaczącej obniżki, obecna cena średnia tych owoców w handlu hurtowym na większą skalę jest znowu wyższa niż przed rokiem. Obecnie ceny sprzedażowe borówek świeżych w tym sektorze rynku to 24,00-34,00 zł/kg, co daje średnią arytmetyczną 29,00 zł/kg, o blisko 32 procent powyżej ceny średniej w zeszłym roku, wynoszącej wówczas 22,00 zł/kg. Widać to na naszym wykresie. Widać na nim też, że ta sytuacja wynika z faktu, że w zeszłym roku ceny borówek gwałtownie spadły po weekendzie majowym.
Ta różnica między cenami w tym i poprzednim sezonie ma szansę się utrzymać. Raczej tegoroczne ceny nie zejdą aż tak nisko, jak te z maja 2022. Kampania zbiorów w Hiszpanii przekroczyła już półmetek. Dzienne wolumeny trafiające do sprzedaży jeszcze będą rosły, bo tegoroczny sezon jest opóźniony, ale nie potrwa to długo. Od 21. tygodnia roku, a zatem jeszcze w maju, ilości hiszpańskich borówek trafiających codziennie na rynek zaczną maleć. To zaś zatrzyma spadki cen.
Do tego zimna pogoda w Europie opóźnia wegetację roślin. Również borówek i również w Polsce. Oznacza to późniejszy start sezonu w krajach bardziej na północ Europy, więc i dłuższy okres dominacji Hiszpanii na tym rynku.
Na razie jednak ceny borówek u hiszpańskich producentów jeszcze spadały. Według ostatnich dostępnych danych Obserwatorium Cen Autonomicznego Rządu Andaluzji – z 19. tygodnia, średnia cena borówek dla producenta spadła tydzień do tygodnia o 6,3 procent i znalazła się na poziomie 3,35 euro/kg. Jest to drożej niż rok temu (2,49 euro/kg) o 35 procent. Ale z drugiej strony jest to znacząco taniej, bo o 21 procent, niż w 19. tygodniu 2021 roku (4,23 euro/kg).
Zatrzymanie spadku cen borówki importowanej, ewentualnie nawet ich wzrost oraz opóźnienie startu sezonu krajowego to dobre informacje dla polskich producentów tych owoców, bo oznaczają mniejszą konkurencję i mniejszą presję na spadek cen krajowej borówki w pierwszej fazie sezonu. Z drugiej strony sezon 2023 dla borówek w Polsce zapowiada się na bardzo trudny, jak i dla wszystkich owoców miękkich. Nie dysponujemy jeszcze pełnymi danymi o areale uprawy borówek w 2023, ale w 2022 roku trend wzrostowy w tym zakresie został utrzymany. Według informacji ARiMR areał ten wzrósł między 2021 i 2022 rokiem z 10993 ha do 11893 ha, czyli o 8 procent. To jednak duży spadek dynamiki, bo rok wcześniej było to aż 25 procent, ale zawsze to jeszcze wzrost. W dodatku może być bardzo źle z popytem na owoce do mrożenia, a na rynku deserowym też najpewniej będą problemy z importem tanich owoców z Ukrainy.
Chiny opracowują nową odmianę borówki amerykańskiej, która jest bardzo odpowiednia dla południa kraju o wilgotnym klimacie
czytaj dalej