Buraki ćwikłowe – ceny niższe, ale czy niskie?
Szybki spadek cen buraków w okresie letnim był w ostatnich latach zjawiskiem typowym. Zwłaszcza w zeszłym roku druga połowa lipca przyniosła bardzo dynamiczną zniżkę cen tych warzyw. W dużym hurcie buraki myte i workowane potaniały w tym okresie aż o 64 procent. Rok wcześniej, w drugiej połowie lipca 2021 spadek ceny średniej wyniósł 37 procent.
W obecnym sezonie również obserwowaliśmy taki zniżkowy trend hurtowych cen buraków w drugiej połowie zeszłego miesiąca. Ale jego skala była tym razem zauważalnie mniejsza. Wedle danych z naszego redakcyjnego monitoringu cenowego fresh-marketpl był to bowiem spadek cen przeciętnie o 25 procent. Dodajmy, że odbywał się on na relatywnie wysokim poziomie kwotowym, więc w konsekwencji ceny, z jakimi buraki zaczynały sierpień były wciąż, mimo tej zniżki, relatywnie wysokie.
Teraz, na początku drugiego tygodnia sierpnia sytuacja pozostaje niemal taka sama, jak na początku tego miesiąca. Ceny buraków ćwikłowych mytych i pakowanych w worki są w dużym hurcie najczęściej w przedziale 1,00-1,50 zł/kg, średnio o 4 procent więcej niż na koniec lipca br.
A zatem w relacji do tego samego okresu roku 2022 mamy wzrost ceny średniej aż o 47 procent (wówczas wskaźnik ten zdążył spaść do poziomu 0,85 zł/kg). W stosunku do stanu sprzed dwóch lat mamy natomiast wzrost o 67 procent. Nawet w stosunku do 8 sierpnia roku 2019, który był sezonem wysokich cen warzyw ze względu na niedobory ich podaży, mamy znaczący wzrost, bo 39 procent. Inna sprawa to rentowność produkcji wtedy i teraz w kontekście wysokiej inflacji z ostatnich lat.