Cebula – ceny w dół czy raczej w górę?
Jak dotąd ceny polskiej cebuli workowanej pozostają w dużym hurcie poniżej średniej z poprzednich pięciu sezonów. Ta różnica kurczyła się w ostatnich kilku tygodniach, ale wciąż do tej średniej brakuje jeszcze 0,10 zł/kg, czyli blisko 8 procent. Wiadomo, że jest to wynik tego, że w bieżącym roku bardzo znacząco wzrósł areał uprawy cebuli, co przełożyło się na wysokie zbiory i to nawet mimo słabszych plonów.
Obecnie ceny cebuli w workach są w dużym hurcie najczęściej w przedziale 1,00-1,40 zł/kg. A cebulowy rynek dochodzi właśnie do bardzo ważnego okresu, co można zauważyć na wykresie powyżej. Jeśli w tym okresie zostanie podtrzymany trend wzrostowy cen cebuli, jaki obserwujemy od sierpnia, będzie to oznaczać iż na rynku górę bierze przekonanie, ze późnej cebuli w dobrej jakości wcale tak dużo nie będzie. Nawet uwzględniając import. Wówczas bieżąca krzywa cenowa podąży ścieżką wyznaczoną przez średnią pięcioletnią.
Jeśli jednak nastroje się odmienią, również pod wpływem wieści z zagranicy, to trend zwyżkowy może zostać przerwany i będziemy mieli scenariusz podobny choćby do tego sprzed pięciu lat – z kampanii 2019/2020, gdy po wzroście cen we wczesnym etapie, przyszło odwrócenie trendu długookresowego i ceny spadały aż do marca.
Rozwój sytuacji w najbliższych tygodniach będzie zatem ważną wskazówką, czego możemy się spodziewać po cenach cebuli w okresie od grudnia do może aż marca przyszłego roku. Utrzymanie zwyżki, nawet o bardzo słabej dynamice, daje powody do optymizmu.
Takiemu scenariuszowi z pewnością pomogłyby wieści o tym, że Holendrom dobrze idzie eksport do Afryki, bo wtedy zmaleje holenderska presja na rynek europejski. Na razie jest pod tym względem nieźle, ale nie bardzo dobrze. Takiemu scenariuszowi sprzyjają informacje ze wschodu. Na Ukrainie i w Mołdawii ceny cebuli utrzymują się na poziomie równym lub nieco wyższym od zeszłorocznego. Na Ukrainie to w przeliczeniu średnio 0,27 USD/kg, a w Mołdawii 0,28 USD/kg. Gorzej z Azją Środkową, gdzie cebuli jest więcej i jest ona tańsza niż rok temu. W Uzbekistanie to 0,10 USD/kg, rok temu 0,18 USD/kg (źródło: east-fruit.com).