Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Cebula cieszy się stabilnym popytem, ale…

2023-09-14 07:30

Bardzo wielu uczestników rynku cebuli w Polsce ma nadzieję na powtórkę zeszłego sezonu z jego wysokimi cenami. Na razie popyt na cebulę na polskim rynku pozostaje stabilny i na dobrym poziomie. Również w przetwórstwie widać zainteresowanie tym warzywem. nadzieje na dobre ceny wspierają tez informacje o niższych tegorocznych zbiorach. Wciąż co prawda czekamy na uaktualnioną prognozę GUS, ale już w tej wstępnej szacowano spadek w tym zakresie o 3 procent.

w1

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Ale czy jest szansa na szybką zwyżkę cen polskiej cebuli? Taką, jaka miała miejsce właśnie w sezonie 2022/2023. Albo, jeśli już nie zwyżkę, to chociaż utrzymanie płaskiego trendu cenowego, bez wyraźnej tendencji spadkowej, typowego dla okresu jesiennego, gdy trwają główne zbiory. Od razu powiedzmy: będzie o to trudno.

w2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych monitoringu cenowego fresh-market.pl

Fakt pierwszy – porównując oba powyższe wykresy widać, że nie ma silnej korelacji między wahaniami poziomu zbiorów i pułapem cen w kolejnych sezonach. Zbiory zeszłoroczne na przykład nie należały do najniższych, a ceny były rekordowe. Przy niższych zbiorach w 2021, ceny w sezonie 2021/2022 były znacząco gorsze. Jeszcze wyraźniej widać to na przykładzie zbiorów w 2019 i cen w sezonie 2019/2020.

A zatem spadek wielkości zbiorów cebuli w Polsce w roku bieżącym nie gwarantuje lepszych cen. Dobry popyt też nie, bo trzeba zdawać sobie sprawy, ze do walki o ten popyt na polskim rynku staje, obok cebuli rodzimej, ta z importu. I tu jest pies pogrzebany. W zeszłym sezonie to właśnie brak dostatecznie dużego importu sprzyjał wyższym cenom. W tym roku może być pod tym względem gorzej. Przynajmniej przez pewien czas.

Co prawda w Holandii cebula, mimo spadków cen, wciąż jest relatywnie droga, ale do Polski trafia import z alternatywnych źródeł. Jak choćby Mołdawia czy Uzbekistan. I ta cebula jest oferowana już po  1,30-1,50 zł/kg. To nie pozostało bez wpływu na ceny cebuli polskiej i widać to na naszym drugim wykresie.

Obecnie ceny sprzedażowe cebuli workowanej są w dużym hurcie na poziomie 1,50-1,90 zł/kg, co daje średnią 1,70 zł/kg. Widać, że w stu procentach nie udało się utrzymać stabilnej średniej. I już jest ona nieznacznie niższa rok do roku (-3 procent). Najpewniej ta różnic będzie się jesienią pogłębiała. Presja importu będzie większa w tym sezonie i jego wpływ na realia cenowe bardziej znaczący. Ale nie przekreśla to szans na dobry cenowo sezon dla polskiej cebuli w okresie zimowo-jesiennym. Mołdawia nie produkuje dużo, a ich zdolności przechowywania są ograniczone. Sama Azja Środkowa nie zbije cen na dłuższą metę, a w Europie zbiory w tym roku nigdzie nie będą obfite.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE