Cebula jest już tania, co dalej?
Podaż cebuli na polskim rynku jest duża. Wynika to w głównej mierze ze wzrostu upraw cebuli ozimej w tym sezonie, co zaowocowało większymi plonami nawet mimo niekorzystnych warunków agrometeorologicznych. W konsekwencji bieżąca podaż cebuli jest już wysoka i widać to w cenach.
Jest to niejako spotęgowanie trendu obserwowanego już w zeszłym sezonie. Tyle że wówczas sam początek kampanii odbywał się przy bardzo wysokich cenach, więc miały one z czego spadać. W bieżącym sezonie już od jego startu był znacząco taniej niż rok temu i po dynamicznej zniżce cen z ostatnich trzech tygodni zrobiło się bardzo tanio.
Obecnie sprzedażowe ceny cebuli pakowanej w worki to w dużym hurcie 0,80-1,20 zł/kg. Jak widać na naszym wykresie oznacza to poziom niższy nie tylko rok do roku, ale jest sporo taniej w stosunku do średniej z poprzednich pięciu lat (-31 procent). De facto mamy najniższe ceny na tle tych poprzednich pięciu sezonów z wyjątkiem lipca roku 2020. Ale i w tym przypadku różnica nie jest już duża (+11 procent).
Cebula obrana jest po zaledwie 1,20 zł/kg i zainteresowanie nią jest słabe. Cebula luzem ma ceny na poziomie 0,50 zł/kg. Ale są już tacy, co wystawiają oferty zakupu cebuli na obieranie z ceną 0,30 zł/kg.
Co więc będzie dalej, skoro już teraz jest tak tanio? Czy nieuchronni czeka nas powtórka marnego sezonu 2020/2021, w którym ceny cebuli w Polsce pozostawały dramatycznie niskie przez całą kampanię? Ie jest to przesądzone.
Pogoda nie sprzyja bezproblemowej uprawie i wysokim plonom tak cebuli z dymki, jak i tej z siewu. Może się okazać, że po zakończeniu handlu „zimówką” podaż zmaleje. Wtedy ceny mogłyby się poprawić. Tak, jak to miało miejsce w sezonie 2022/2023.
Raport cenowy cebuli na rynku Bronisze - 17 lipca 2024
Data: 2024-07-17.
Cena min.: 0.90 zł/kg.
Cena maks.: 1.30 zł/kg.
Zmiana: 0.0%.
Produkt: cebula biała cukrowa i czosnkowa.
Data: czytaj dalej