Cebula na razie stabilnie, ale…
Ceny cebuli w polskim dużym hurcie pozostają dość stabilne od około trzech tygodni. Nie mniej nasza prognoza, co do rozwoju sytuacji na cebulowym rynku, o której pisaliśmy ma łamach portalu fresh-market.pl właśnie około trzech tygodnie temu (tutaj), pozostaje aktualna.
Cebula może jeszcze zdrożeć. Wskazuje na to dotychczasowy rozwój krzywej cenowej dla sprzedaży cebuli (kalibrowanej i workowanej) w dużym hurcie. Widać to na wykresie poniżej. Ceny cebuli w bieżącym sezonie pozostają bowiem relatywnie wysokie i nie wykazują skłonności do zniżki, mimo faktu, że zbiory trwają i nabierają tempa.
źródło: opracowanie własne na podstawie danych monitoringu cen fresh-market.pl
Zbiory trwają, a cebula nie tanieje. To plus szacunki mówiące o niższych zbiorach są silnymi przesłankami do prognozowania wyższych cen w przyszłości. Na razie ceny sprzedażowe w dużym hurcie są na poziomie 1,60-2,00 zł/kg. Daje to o najwyższe notowanie średniej ceny od co najmniej 14 lat (taki zakres lat mamy w naszym redakcyjnym monitoringu).
Do tego dochodzi jeszcze jeden argument – analiza sytuacji w Holandii. Tam cebuli jest też mniej, o czym świadczą ceny. Co prawda cebula w Holandii ostatnio taniała, ale i tak jest ona dużo droższa rok do roku.
Ostatnie notowania (tydzień 34.) to 33-36 euro/100 kg dla producenta i 53-56 euro/100 kg za cebulę workowaną. Przed rokiem było to odpowiednio 31,50-33,50 euro/100 kg i 24,50-27,50 euro/100 kg. Dodajmy, że około dwa tygodnie później, w końcówce pierwszej połowy września 2022 roku ceny w Holandii już były wyższe – na poziomie 27-28 euro/100 kg dla producenta i 36 euro/100 kg za worek. Z tego widać, że w obecnym sezonie cebula holenderska jeszcze może stanieć, a i tak będzie relatywnie droga. Sami Holendrzy przyznają, że ceny u nich muszą nieco spaść, bo inaczej zaczną na dużą skalę wypadać ze swoich tradycyjnych rynków eksportowych.
To oznacza, że ceny w Holandii nie będą działały jako presja na zniżkę cen naszej cebuli rodzimej. Mimo faktu, że tradycyjnie to Holandia pozostaje największym dostawcą tego warzywa do Polski. W sezonie 2022/2023 od lipca do czerwca było to 72,2 tys. ton. Jednak największy udział w tej masie ma cebula najtańsza, na przemysł. Zresztą Holandia pozostaje też jednym z czołowych odbiorców naszej cebul. W sezonie 2022/2023 była, z wolumenem 16,3 tys. ton na drugim miejscu (największym odbiorcą była Ukraina z wolumenem 22,9 tys. ton).
źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS o handlu zagranicznym cebulą z kategorii 07031019 - Cebula świeża lub schłodzona, oprócz cebuli dymki
Przy okazji spójrzmy na handel zagraniczny cebulą całościowo, widać go na wykresie numer dwa. Jak widać rok do roku zmalał zarówno eksport cebuli z Polski, jak i import tego warzywa do naszego kraju. To najlepiej pokazuje, że dostępne wolumeny i to w skali globalnej, były rok temu mniejsze niż dwa lata temu. A w sezonie bieżącym nie należy tu oczekiwać znaczącej poprawy.
I jeszcze kilka szczegółów odnośnie importu cebuli do Polski w sezonie 2022/2023. Swego czasu dużo się mówiło w tej branży o tym, ze zalewa nas import z Egiptu i z Uzbekistanu. Patrząc na dane GUS widać że była to wówczas gra na zasianie niepewności i zniżkę cen cebuli krajowej. W całym sezonie import z Egiptu wyniósł zaledwie 4,8 tys. ton, natomiast cebuli z Uzbekistanu sprowadzono tylko 1,6 tys. ton, a z Kazachstanu 0,5 tys. ton. Ilości, w skali polskiego rynku, śladowe. Co ciekawe z Rosji do Polski trafiło 9,6 tys. ton świeżej cebuli, zaś z Białorusi zaimportowano 1,0 tys. ton.
Reasumując, można pokusić się o stwierdzenie, ze prognozy wzrostu cen cebuli w nadchodzącym sezonie pozostają aktualne. Na razie ceny pozostają stabilne, ale rekordowo wysokie. Trend zwyżkowy może się nie pojawić zatem zbyt szybko. Ba, może dojść nawet do korekt w dół w okresie zbioru głównego, zwłaszcza jeśli pogoda będzie niekorzystna i będzie dużo towaru słabszej jakości. Potem jednak trend wzrostowy jest więcej niż prawdopodobny (rok temu wrócił on na rynek cebuli w końcu stycznia). A im teraz, jesienią będzie więcej marnej cebuli, tym szybciej zimą ceny ruszą w górę.
Holandia - dla kupujących cebulę to nie lada wyzwanie
Czy Uzbekistan będzie w stanie uniknąć załamania cen cebuli?
czytaj dalej
czytaj dalej
czytaj dalej
czytaj dalej