Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Cebula – „zimówka” opóźniona, cebula z dymki także.

2021-06-16 08:09

Zapasy „starej” cebuli kończą się, a i jakość tego, co zostało jeszcze w magazynach, jest coraz słabsza. Również import z Holandii jest w tym roku ograniczony, bo i tam zapasy ładnej cebuli są minimalne, a jej ceny rosły w ostatnich tygodniach. Do Polski sprowadzano zaś stamtąd głównie najtańszą cebulę – surowiec do przetwórstwa.

Natomiast wegetacja cebuli „ozimej” i tej z dymki są w bieżącym sezonie mocno opóźnione z powodu zimnej pogody w kwietniu i maju. Do tego od producentów płyną informacje o dużych problemach ze szkodnikami (mączniak). Jeśli zaś chodzi o wegetację cebuli z siewu, to też są informacje o problemach. Słabo to wygląda zwłaszcza na gorszej klasy glebach.

Jak to się przekłada na realia rynku hurtowego cebuli? Ceny cebuli ze zbiorów 2020 w polskim hurcie rosną od końcówki kwietnia, ale nie jest to wzrost bardzo dynamiczny. Do chwili obecnej jest to bowiem +50 procent, a trzeba pamiętać, że trend zwyżkowy startował z bardzo niskiego, jak na kwiecień poziomu, 0,80 zł/kg średnio. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie to najczęściej 1,00-1,40 zł/kg, w małym do 2,50 zł/kg.

Ceny młodej cebuli ozimej obranej na biało to w małym hurcie 3,50-5,00 zł/kg, ale jest jej na razie bardzo mało. Za nieobraną to 2,50 zł/kg. Popyt na „starą” cebulę pozostaje dość ograniczony, a powodem tego są problemy z jakością. Tym większego można oczekiwać, z każdym kolejnym tygodniem, zainteresowania cebulą wczesną. Luka w podaży będzie bowiem rosła. A to oznacza, że w tym roku początek nowego sezonu handlowego upłynie najpewniej pod znakiem dość wysokich cen cebuli.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE