Ceny cebuli – rekordów nie ma, ale…
Ocena sytuacji na rynku cebulki w bieżącym sezonie nie może abstrahować od porównań z ekstremalnie drogim sezonem poprzednim. Rok temu już w lecie było wiadomo, że cebuli w Europie będzie bardzo mało, ale mało kto się spodziewał, jak głęboka będzie ta luka i do jakich poziomów wypchnie ona ceny cebuli na wiosnę bieżącego roku.
Gdyby więc nie ten zeszły sezon z absolutnie rekordowymi cenami, to na kampanię bieżącą na rynku cebuli patrzylibyśmy z nieco innej perspektywy. Nie byłoby mowy o gorszych cenach rok do roku, ale o tym, że na koniec grudnia średnia cena sprzedażowa za cebulę workowaną i kalibrowaną, oferowaną w dużym hurcie, zdołała wyjść na pułap wyższy niż w latach wcześniejszych. To teraz byśmy mieli rekord cenowy!
Ale sezon 2022/2023 jest faktem i trudno się do niego nie odnosić w analizie sytuacji bieżącej. A jest ona taka, że przez dłuższy czas ceny cebuli w polskim hurcie nie rosły i pozostawały pod pewną presją ze strony cen cebuli importowanej ze wschodu. Teraz, na koniec grudnia, pojawiły się w Polsce kolejne oferty cebuli z Kazachstanu i Uzbekistanu, z cenami nieco wyższymi niż poprzednio. Jest to najczęściej przedział 1,40-1,60 zł/kg. Wciąż taniej niż polska cebula na rynek świeży, ale ten import ma często słabszą jakość.
Ceny sprzedażowe krajowej oferty w workach to obecnie 1,60-2,00 zł/kg, o około 9 procent więcej niż przed Bożym Narodzeniem. Czy to jednak nie chwilowa poprawa wynikająca z mniejszej bieżącej podaży między świętami? Zobaczymy. Wydaje się jednak, iż w dłuższej perspektywie wzrost cen cebuli jest nieunikniony. Import ze wschodu nie będzie trwał wiecznie, choć na razie zainteresowanie naszym rynkiem eksporterów kazachskich i uzbeckich jest spore. Powodem jest wciąż dość słaby popyt w Rosji, które ma jeszcze zapasy cebuli rodzimej.
Ale w Rosji ceny już zaczęły rosnąć. Wg east-fruit.com z 16 do 18 rubli/kg. Rok temu było tam 14 rubli/kg. Jest to jedyny kraj z regionu, gdzie cebula jest już droższa rok do roku. Co samo w sobie jest informacją istotną. Na Ukrainie też się mówi, ze cebula drożeje. Na razie średnia się utrzymała na poziomie 13 hrywien/kg. Rok temu było to już 25 hrywien/kg. Cena średnia w Mołdawii to 5,00 lejów/kg (wzrost z 4 lejów) w relacji do 8 lejów rok temu. W Uzbekistanie też jest taniej rok do roku. Obecnie to 1800 sumów/kg, a rok temu było to 4500 sumów. W przeliczeniu na dolary te ceny wyglądają następująco: Ukraina 0,35 USD/kg do 0,63 USD/kg rok temu, Mołdawia 0,28 USD/kg do 0,41 USD/kg rok wcześniej, Uzbekistan 0,15 USD/kg do 0,40 USD/kg rok wcześniej.
Na naszym rynku ceny cebuli w „drogich” sezonach (tak 2022/2023, jak również 2018/2019) aktywizowały się po 10 stycznia, chociaż z różnym natężeniem tej tendencji. Rok temu dosłownie wystrzeliły w górę, zaś pięć lat temu były to tylko wahania cen, a wyraźny trend zwyżkowy zagościł na cebulowym rynku dopiero w połowie marca. Czy w bieżącym sezonie trzeba też będzie tyle czekać? Jeśli import z Azji Środkowej skończy się w miarę wcześnie, to i ceny naszej rodzimej cebuli ruszą w górę znacznie szybciej.
Pakistan może ograniczyć eksport cebuli - jaki wpływ może to mieć na rynki Europy i Azji Środkowej?
czytaj dalej
"Zamówienia eksportowe cebuli na rynek europejski znacznie wzrosły"
Spadło ciśnienie na holenderskim rynku cebuli
Zmiana trendów cen cebuli na Ukrainie
czytaj dalej