Ceny Glostera niezmiennie z tyłu stawki
Marzec bieżącego roku okazał się nadspodziewanie dobry w eksporcie polskich jabłek poza UE. Dane pokazują całkiem niezłe wolumeny w stosunku do oczekiwań i po słabszym okresie stycznia i lutego. Przebieg sezonu może więc być, w swojej wiosennej fazie, mimo wszystko nieco lepszy od zeszłorocznego.
Jest jednak element bardzo podobny do sytuacji z kampanii 2022/2023. Chodzi o popyt na odmianę Gloster i o jej ceny. To znaczy są one nieco wyższe od cen sprzed roku, ale utrzymana została generalna zasada, że Gloster pozostaje cenowo w tyle za innymi odmianami. Nawet za Idaredem.
Ceny Glostera kalibru 70+ to w skupie 1,20-1,30 zł/kg najczęściej. Ceny Idareda zaś to 1,30-1,50 zł/kg, a innych odmian czerwonych 1,40-1,60 zł/kg najczęściej. Nic też nie wskazuje na to, aby Gloster miał szansę doścignąć choćby Idareda.
Warto jednak dodać, iż z najnowszych szacunków WAPA wynika, że utrzymuje się niższy stan zapasów tej odmiany w relacji do zeszłego sezonu (nie mówiąc o latach wcześniejszych, gdy zapasy Glostera bywały kilkakrotnie wyższe niż teraz). Na 1 marca 2024 roku WAPA szacuje te zapasy na 11 tys. ton, a rok wcześniej było to 15 tys. ton. Co więcej w lutym WAPA szacuje zejście Glostera na 6 tys. ton, a w marcu 2023 było to 5 tys. ton.
W Warszawie (Broniszach) ceny jabłek ligol oscylują czytaj dalej
Spadek produkcji zielonych jabłek w RPA
czytaj dalej