Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny marchwi nie spadają, ale…

2024-08-08 08:25

Młoda marchew z tegorocznych zbiorów taniał w polskim hurcie zarówno w czerwcu, jak i lipcu. I to taniała dość dynamicznie, bo średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie spadła przez te dwa miesiąca o dwie trzecie. W rezultacie sezon regularny polskiej marchwi rozpoczął się w sierpniu na dość niskim pułapie cenowym.

wykres 1

I to pomimo faktu, ze w końcówce lipca trend zniżkowy hurtowych cen tego warzywa został zatrzymany, nawet doszło do korekty zwyżkowej. Obecnie ceny sprzedażowe mytej i workowanej polskiej marchwi to w dużym hurcie najczęściej 1,00-1,40 zł/kg. Na pierwszym wykresie widać że to poziom niski. Poniżej średniej z poprzednich pięciu lat. Jednak ponieważ na tym wykresie mamy wysokie ceny z wiosny 2023, to początkowy okres jest dość nieczytelny. Dlatego spójrzmy na wykres 2, który zawiera ceny marchwi w dużym hurcie, ale tylko do końca grudnia.

wykres 2

Tu już relacje cenowe na starcie kolejnych kampanii widać wyraźniej. Obecna cena średnia jest nie tylko niższa od średniej wieloletniej (-3 procent), ale również od tej z analogicznego okresu zeszłego sezonu (-4 procent). To może budzić niepokój producentów, zwłaszcza w świetle danych szacunkowych GUS na temat zbiorów marchwi. Poniżej widzimy je w zestawieniu z danymi o produkcji tego warzywa z lat wcześniejszych.

wykres 3

źródło; opracowanie własne na podstawie danych GUS

Jak widać zbiory mają być niższe niż rok temu, choć różnica nie jest w tej prognozie duża (-0,9 procent). Warto jednak zauważyć, że mają to być najgorsze zbiory w całym przywołanym tu okresie od 2015 roku. A poza tym, to szacunek wstępny, oparty o dane najpóźniej z początku lipca. Późniejszy okres nie był dla upraw warzyw łatwy. przeciwnie. I widać to choćby po wspomnianym wyżej zatrzymaniu trendu spadkowego cen.

Spójrzmy jeszcze raz na wykresy cenowe – na starcie sezonu zeszłorocznego mieliśmy  podobny do obecnego poziom ceny średniej. Potem jednak, również z powodu dość trudnych warunków pogodowych w okresie wegetacyjnym, realia cenowe wyraźnie się poprawiły dla producentów. Jeszcze we wrześniu ceny się ustabilizowały, a już w listopadzie zaczęły dynamicznie rosnąć. Zbiory rok temu mieliśmy podobne, czy tamten zatem i scenariusz cenowy może się powtórzyć?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE