Ceny marchwi wciąż na niezłym poziomie
Sezon marchwi ze zbiorów 2022 wciąż jest oczywiście na bardzo wczesnym etapie i trudno przewidywać, jak sytuacja na tym rynku się rozwinie w kolejnych miesiącach. Zwłaszcza, że czasy są bardzo niepewne, a otoczenie ekonomiczne mocno niestabilne. Na razie jednak ceny krajowej marchwi pozostawały w dużym hurcie na relatywnie niezłym poziomie. I to pomimo faktu, iż w końcówce sierpnia doszło do ich korekty o blisko 18 procent.
Jak widać na naszym wykresie, korekta ta nie spowodowała znaczącej zmiany w sytuacji cenowej. Średnia cena sprzedażowa marchwi szczotkowanej, pakowanej w worki to w dużym hurcie 1,15 zł/kg, jako że przedział najczęstszych cen to 1,00-1,30 zł/kg. Oznacza to, iż obecna cena średnia jest wciąż wyższa niż te z ośmiu na dziesięć minionych sezonów. Tylko na początku września 2015 i 2018 roku marchew była równie droga.
Oczywiście jest to porównanie względne, nie uwzględniające różnic w poziomie kosztów produkcji. A te, jak wszyscy wiedzą wzrosły w ostatnich latach drastycznie. Dlatego można powiedzieć, że jakiejś euforii wśród producentów, z powodu takich cen, nie ma. Tym bardziej, że wszyscy z niepokojem patrzą w przyszłość, bo na tak niepewnym rynku trudno się nawiguje.
Jeśli sytuacja rozwinęłaby się według scenariusza z przywołanych sezonów 2015/2016 i 2018/2019, to ceny powinny pozostać stabilne, z ewentualnymi skłonnościami do wzrostu. Ale nie ma pewności. Za takim scenariuszem przemawia kilka czynników – niższe niż rok temu zbiory (GUS wstępnie oszacował je na 620 tys. ton wobec 638 tys. ton rok wcześniej, ale wydaje się, że będą gorsze).
Wysokie koszty logistyki nie będą sprzyjać intensywnemu handlowi zagranicznemu – ani importowi, ani eksportowi. A to dla polskiej marchwi byłoby korzystne, bo nasz kraj jest importerem netto marchwi świeżej (według GUS w 2021 roku eksport wyniósł 25 tys. ton, a import 44 tys. ton). W dodatku eksportujemy głównie do krajów sąsiednich (Słowacja, Czechy, Niemcy, Litwa) lub położonych niedaleko (Rumunia, Łotwa). Importujemy zaś z krajów dalszych (Włochy, Holandia, Hiszpania, Francja i tylko jeden sąsiad – Niemcy).