Ceny ogórków to gorący temat
Na rynku krajowych ogórków szklarniowych mamy w okresie ostatnich kilku dni huśtawkę cenową. Najpierw ceny hurtowe tych warzyw dość szybko spadały, by ostatnio dynamicznie odbić w górę… Na rynku ogórków taka sytuacja nie dziwi. To raczej norma niż wyjątek i wynika ona z bardzo silnej korelacji między bieżącymi zbiorami ogórków a pogodą.
Teraz zrobił się znów zimno i pochmurno, więc i tak ograniczona podaż krajowych ogórków spadłą jeszcze bardziej, na co ceny zareagowały zmianą trendu. Tu warto dodać, że mimo spadku przez niemal cały marzec, ceny krajowych ogórków w hurcie cały czas pozostawały powyżej poziomu z analogicznego okresu zeszłego sezonu, a nawet więcej – były wyższe od notowań z dziesięciu minionych lat co najmniej. Widać to na naszym wykresie.
Taka sytuacja to wynik bardzo późnego startu sezonu produkcyjnego. I tego opóźnienia krajowy rynek ogórków prędko jeszcze nie nadrobi, choć prawdziwie wiosenna pogoda w poprzednim tygodniu sprowadziła średnią cenę ogórków w dużym hurcie niemal na poziom sprzed roku. No, ale w marcu jak w garncu i mamy to co mamy.
Ceny sprzedażowe ogórków z krajowych szklarni znalazły się dziś w hurcie na większą skalę na poziomie 11,00-13,00 zł/kg i jest to średnio o 85 procent drożej niż rok temu. Z powodu opóźnienia sezonu produkcji ogórków krajowych i zwłaszcza przy tak kapryśnej pogodzie nie ma wciąż mowy o zakończeniu sezonu importowego. Na to podaż ogórka krajowego jest nadal zbyt mała w stosunku do potrzeb rynku. Ogórki sprowadzane z Hiszpanii mają w handlu hurtowym na większą skalę ceny w przedziale 10,00-14,00 zł/kg. Czyli w ostatnich dniach one też rosły (+50 procent w cztery dni) i trudno się w tej sytuacji dziwić.
Opóźnienia w sezonie krajowym i w konsekwencji ceny wyższe niż w poprzednich latach sprawiły, że temat ogórków przebił się poza media branżowe. Również z powodu faktu, że do Polski wciąż trafiają ogórki importowane z Rosji. Oczywiście wiele z tych informacji ma za zadanie jedno – budząc skrajne emocje budować większą oglądalność i dawać więcej kliknięć w Internecie. Temat importu z Rosji budzi ogromne emocje także wśród krajowych producentów, którzy obawiają się, że tanie rosyjskie ogórki zbiją ceny oferty krajowej.
Problem w tym, że większość ludzi, w tym uczestników rynku po stronie podażowej, nie zna realiów tego importu. To raz. A dwa, uważa, że skoro Rosja nałożyła embargo na import z Polski, to Polska powinna odpowiedzieć tym samym. Czyli potępiając Rosję za jej politykę, jednocześnie postuluje używanie tego samego podejścia przez władze polskie. A chyba bardziej sensowne jest inne podejście – skoro my chcemy eksportować (a polski sektor warzywny w ogromnej mierze opiera się na eksporcie), to musimy godzić się też na import. rzecz tylko w tym, aby był on realizowany na zasadach uczciwej konkurencji – z przestrzeganiem obowiązującego w Polsce prawa w zakresie badań żywności i oznaczania kraju pochodzenia. I niech konsument zadecyduje.
I jeszcze jedna rzecz. Warto sprawdzić o jakie ilości tu chodzi, bo z danych GUS wynika, że import ogórków z Rosji to kolejna burza w szklance wody. W ciągu ostatnich dwóch lat import ogórków z Rosji bowiem drastycznie się zmniejszył, a i wcześniej nie był aż tak bardzo duży. W całym 2021 roku wyniósł on 8,5 tys. ton (kategoria 07070005 - Ogórki, świeże lub schłodzone) i było to 12 procent importu ogółem. W roku 2022 było to już tylko niecałe 4 tys. ton (5 procent importu ogółem). W styczniu 2023 import ten wyniósł zaś tylko 68 ton, czyli 0,7 procenta importu ogółem!
Jeśli zaś chodzi o ceny ogórków rosyjskich, to wcale nie są one niższe od tych sprowadzanych choćby z Hiszpanii. W grudniu 2022 roku średnia cena importowanych z Rosji ogórków wyniosła, według danych GUS, 9,39 zł/kg, a tych hiszpańskich 7,29 zł/kg. W styczniu 2323 roku ogórki rosyjskie miały cenę średnią 13,41 zł/kg, a hiszpańskie 7,98 zł/kg. Przy czym udział ogórków z Hiszpanii w styczniu bieżącego roku to ponad 56 procent importu ogółem. Zatem ceny których ogórków miały realny wpływ na sytuacje rynkową w Polsce?
Ceny ogórków szklarniowych na Ukrainie znów rosną
czytaj dalej
"Niemieckie ogórki cieszą się wciąż dużym zainteresowaniem"
czytaj dalej