Ceny pietruszki zbliżyły się do poziomu sprzed roku
Tegoroczny sierpień miał wyraźnie odmienny przebieg, jeśli idzie o zmiany cen hurtowych polskiej pietruszki korzeniowej na rynku świeżym. Zamiast typowego spadku, mieliśmy umocnienie cen tego warzywa w dużym hurcie, a powodem była dysproporcja między bieżącą podażą i popytem. To z kolei było konsekwencją opóźnienia w sezonie wegetacyjnym.
Sytuacja zmieniła się we wrześniu, gdy kampania zbiorów zaczęła nadrabiać opóźnienia. Widać to na naszym wykresie. Ceny pietruszki mytej i pakowanej w worki spadły bowiem we wrześniu o blisko 41 procent i teraz znajdują się najczęściej w przedziale 2,50-4,00 zł/kg. Jak widać na wykresie nie są one już rekordowe na tle ostatnich dziesięciu sezonów. Na początku ostatniej dekady września mieliśmy wyższą cenę w roku 2015 i w 2018. Ten ostatni sezon był ekstremalnie drogi.
Wciąż jednak cena średnia pozostaje wyższa w relacji rok do roku, choć ta różnica mocno się we wrześniu skurczyła. Obecnie wynosi ona +4,8 procent, a w końcówce sierpnia było to +37,5 procent. Różnica jest, jak widać, już mała, więc można mówić o tym, iż scenariusz cenowy w bieżącym sezonie upodabnia się do zeszłorocznego.
Co nam to może mówić o przyszłości na rynku pietruszki? Bardzo prawdopodobny jest tu scenariusz cen, które pozostaną relatywnie wysokie. Najpewniej nieco wyższe od tych z poprzedniego sezonu, a prognozę taką wspiera szacunek GUS na temat zbiorów, który mówi o 150 tys. ton zebranej pietruszki w 2023 roku w stosunku do niemal 165 tys. ton w roku 2022 (-9 procent).
Można zatem oczekiwać, że okres najniższej ceny średniej (zjawisko sezonowe jesienno-zimowe) znów się zakończy dość szybko i na rynek wróci trend wzrostowy (w zeszłym roku ten sezonowy dołek cenowy trwał bardzo krótko, bo tylko do listopada). Mało prawdopodobnym jest też spadek ceny średniej w tym okresie poniżej 2,25 zł/kg. Wiosna natomiast może się zaczynać przy cenie średniej w okolicach 5,50 zł/kg.