Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny ziemniaków pozostały w trendzie spadkowym

2023-09-25 09:00

Rok temu komentowaliśmy nietypowy, jak na wrzesień, wzrost hurtowych cen ziemniaków w Polsce. Teraz z kolei tendencja cenowa na tym rynku jest całkowicie odmienny i analizujemy głębokość spadków cen polskich ziemniaków. Jednak należy pamiętać na jakich poziomach wartości te trendy mają miejsce. Wzeszłym sezonie sierpień startował z bardzo przeciętną średnią ceną ziemniaków żółtych w dużym hurcie: 0,73 zł/kg. W sierpniu bieżącego roku notowania tego wskaźnika w monitoringu redakcji fresh-market.pl pokazywały pułap 1,60 zł/kg, a zatem o 19 procent wyżej rok do roku.

Widać to na naszym wykresie powyżej. W sytuacji takiej dysproporcji nie może dziwić odmienny scenariusz zmian cenowych na rynku ziemniaczanym. W tym sezonie ceny były rekordowo wysokie na tle wielu poprzednich lat. I takie pozostają mimo trendu spadkowego, który z przerwami trwa nadal. W ostatniej jego odsłonie cena średnia ziemniaków odmian żółtych w dużym hurcie spadła o 7 procent w 3 dni. Dla ziemniaków czerwonych było to również około 7 procent w dół, w przypadku ziemniaków odmian białych spadek wyniósł średnio około 10 procent.

Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie za ziemniaki kalibrowane i pakowane w worki 15 kg to najczęściej: 1,00-1,33 zł/kg za żółte, 1,07-1,40 zł/kg za czerwone i 1,27-1,73 zł/kg za białe. Cały czas widać też presję na zniżkę cen ziemniaków. Presja ta będzie się najpewniej utrzymywać przez okres zbiorów, ale w długiej perspektywie należy oczekiwać relatywnie wysokich cen ziemniaków na polskim rynku, podobnie jak to miało miejsce w minionym sezonie.

Na razie wyglądałoby na to, że scenariusz utrzymania się przewagi wyższych cen w relacji rok do roku jest bardzo prawdopodobny, ale trzeba pamiętać że czynników oddziaływających na rynek i ceny jest bardzo wiele, więc na tak wczesnym etapie sezonu trudno wyrokować coś pewnego. Np. na rynek polski mogą jesienią trafić większe ilości ziemniaków z Ukrainy, co zbije ceny, a z doświadczenia wiadomo, że po takim ich zbiciu, gdy rynek niejako przyzwyczai się do niższych cen, trudno jest producentom krajowym szybko odwrócić ten trend. Oczywiście jeśli Ukraina wprowadzi embargo na polskie owoce i warzywa, należałoby oczekiwać symetrycznych retorsji ze strony polskiego rządu. Z drugiej strony wysoki popyt będzie hamował presję zniżkową, nawet w sytuacji dość znacznego wzrostu bieżącej podaży. Będzie też zwiększał skłonność handlowców do działań spekulacyjnych.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE