Codziennie świeże ceny z punktów skupu w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Co dalej z cenami skupu jabłek przemysłowych?

2024-03-21 07:46

Kampania przetwórstwa jabłek jest już wyraźnie w swojej schyłkowej fazie. Nie znaczy to jednak, że szybko się musi zakończyć. Wciąż jest sporo komór do otworzenia, a z otwieranych obecnie nierzadko mocno cieknie i duża część zapasów musi iść wprost do przetwórstwa. Niemniej skala skupu przemysłu zmalała.

W konsekwencji spadały też od ponad tygodnia ceny skupu jabłek przemysłowych. Szczególnie widoczne to było na Mazowszu, gdzie były one najwyższe, a skala pozyskiwania surowca największa. Spadki cen nie zmieniły sytuacji o tyle, że na Mazowszu wciąż ceny są nieco wyższe niż w województwie łódzkim czy lubelskim, gdzie też były pewne korekty.

W rezultacie ceny skupu zwykłego przemysłu zaczynają się od 0,78 zł/kg (na Mazowszu od 0,82 zł/kg) i sięgają 0,85 zł/kg (przez chwilę maksimum przedziału było na poziomie 0,84 zł/kg). Wiele zależy od tego, czy są to duże, czy małe ilości surowca. Ogólnie średnia cena spadła, w stosunku do stanu z początku marca, o 8 groszy, czyli o blisko 9 procent. Przemysł suchy potaniał w tym czasie także o 8 groszy na kilogramie, tylko w ujęciu względnym było to – 8 procent.

Te zakłady, które wciąż utrzymują produkcję, mają też niezmiennie wysokie zapotrzebowanie na surowiec. Jak wspomniano wyżej, są jeszcze nieotwarte komory z zapasami jabłek i będą one otwierane zarówno w końcówce marca, jak i na początku kwietnia. Zakłady na to liczą, zwłaszcza po uruchomieniu eksportu na Białoruś. Będzie więc dopływ surowca, bo jabłka źle się przechowują. Ale ten strumień jabłek szybko zacznie maleć, więc można oczekiwać, że mimo wszystko jeszcze będziemy widzieli umocnienie cen skupu przemysłu.  

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE